Rakietowa środa (21.12.2016)

0

W środę 21 grudnia, w odstępie nieco ponad godziny wystartowały dwie rakiety orbitalne: jedna z Chin, a druga z Kourou w Gujanie Francuskiej.

Do pierwszego startu doszło o godzinie 20:22 CET z kosmodromu Jiuquan. Rakieta CZ-2D wyniosła cztery satelity: TanSat, Spark-01, Spark-02 i Yijian na orbicie polarnej o wysokości około 700 km. Co ciekawe, TanSat to pierwszy chiński satelita, którego celem jest detekcja i monitoring dwutlenku węgla w atmosferze. Ten satelita ma masę startową około 500 kg i ma funkcjonować na orbicie przez trzy lata. Z kolei Spark-01 i Spark-02 to dwa małe satelity, których zadaniem jest hiperspektralna obserwacja Ziemi.

Nieco ponad godzinę później, o 21:30 CET, nastąpił udany start europejskiej rakiety Ariane 5 w konfiguracji ECA. Ten start odbył się z kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Na pokładzie tej rakiety znalazły się dwa satelity telekomunikacyjne: Star One D1 oraz JCSAT-15. Oba satelity zostały wyniesione na orbitę geostacjonarną transferową (GTO), skąd “o własnych siłach” dotrą w ciągu kolejnych dni do wyznaczonych punktów na orbicie geostacjonarnej (GEO). Większy z nich, Star One D1 ma masę startową 6433 kg a mniejszy – JCSAT-15 – ma masę startową 3400 kg. Łączny ładunek wyniesiony w tym locie przez Ariane 5 to 10720 kg, wliczając osłonę aerodynamiczną, łącznik Sylda oraz dodatkowy osprzęt.

Start Ariane 5 z dwoma satelitami telekomunikacyjnymi – 21.12.2016 / Credits – Arianespace

Następny start rakiety orbitalnej jest zaplanowany na 26 grudnia. Wówczas chińska rakieta CZ-2D wyniesie trzy satelity. Do końca roku powinny nastąpić jeszcze trzy starty rakiet orbitalnych.

(PFA, NSF, AS, LK)

Comments are closed.