19 grudnia na skraju Sahary, w okolicach granicy marokańsko – algierskiej wystąpiły opady śniegu. To pierwszy śnieg od 37 lat zaobserwowany w tym obszarze.
To rzadkie zjawisko udokumentowane zostało zarówno na zdjęciach satelitarnych jak i naziemnych. Przelatujący nad tym rejonem Landsat-7 (satelita obserwacji Ziemi, używany przez NASA), zrobił spektakularne fotografie pokrywy śnieżnej, przysłaniającej czerwone, pustynne piaski. NASA również udostępniła zdjęcia satelitarne z tamtych okolic, z lat 2013 – 2016, wykonane przez satelity Aqua i Terra. Zaśnieżone obszary z 2016 r. wyraźnie odznaczają się na tle starszych zdjęć.Amatorskie fotografie, wykonane przez Karima Bouchetatę, w okolicach miasta Ain Sefra, dzięki mediom społecznościowym szybko dotarły do szerokiego grona odbiorców. Ain Sefra jest górzystym miastem położonym w północno – zachodniej części Algierii, na wysokości ok. 1 000 metrów n.p.m. Zdjęcia Karima, na których wyłania się wzgórze o rdzawym odcieniu, otulone delikatną warstwą śniegu, wywołało duże zainteresowanie na całym świecie.
Pokrywa śnieżna utrzymywała się tylko przez kilkadziesiąt godzin, po czym uległa roztopieniu. Warto zwrócić uwagę, że śnieg występuje na kontynencie afrykańskim, jednakże jedynie w górnych partiach najwyższego szczytu tego kontynentu – Kilimandżaro oraz w górnych partiach gór Atlas. W okolicach Ain Sefra, ostatnie opady śniegu odnotowano 1979 r.
(NASA)
3 komentarze
W czasie nieudanej akcji o krypt. “Bravo two zero” przeprowadzonej przez zespół brytyjskich komandosów SAS w Iraku w 1991 r., ewakuujący się żołnierze trafili na niezwykle ciężkie warunki pogodowe. Po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat w tym rejonie pustyni spadł śnieg, temperatura spadła poniżej zera i bardzo wzrosła wilgotność powietrza co przy silnym wietrze było szczególnie dotkliwe. Tak więc żołnierze mieli wtedy wyjątkowego pecha, że trafili na tak rzadkie zjawisko w tak kluczowym momencie.
Już nawet na Saharze więcej śniegu na święta niż w Polsce 😀
Nie bój, nie bój, na Wielkanoc posypie…