Kłopoty finansowe SpaceX?

0

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje, że SpaceX może tracić dużą ilość własnych zasobów finansowych. Jak jest w rzeczywistości?

Przez większość 2016 roku firma SpaceX regularnie informowała o zawarciu kolejnych kontraktów na wynoszenie satelitów. Wiele z tych kontraktów było zawieranych z podmiotami komercyjnymi, głównie z branży telekomunikacji satelitarnej. Ilość planowanych startów rakiet Falcon 9 wynosiła ponad 50 a ich łączna wartość przekraczała 10 miliardów dolarów.

Moment eksplozji / Credits - USLaunchReport

Moment eksplozji / Credits – USLaunchReport

Trzy tygodnie po eksplozji rakiety Falcon 9 ze strony firmy SpaceX zniknęły zapowiedzi startów. W październiku i listopadzie zaczęły się pojawiać nieoficjalne doniesienia, że SpaceX może wydawać więcej niż jest w stanie zarobić. Niektóre z tych doniesień pochodziły z serwisów finansowych, które dość blisko obserwują poczynania SpaceX. Pojawiły się szacunki kosztów utrzymania firmy wynoszące nawet miliard dolarów rocznie oraz szacunek około 600-700 milionów dolarów przychodów, jakie SpaceX uzyskał od drugiej połowy 2015 roku. Oznacza to, że w ostatnich miesiącach SpaceX mógł nie być dochodowy, a raczej mógł tracić pieniądze.

Jak jest w rzeczywistości? Jest pewne, że utrzymanie kilkutysięcznej kadry pracowników, budowa sprzętu oraz testy każdego miesiąca pochłaniają przynajmniej dziesiątki milionów dolarów. Z drugiej strony – 2016 rok był bardzo pozytywny dla SpaceX, także w ilości zamówień. Dopiero po 1 września ubyło kilku klientów tej firmie, m.in. Inmarsat, który zrezygnował z pierwszego lotu Falcona Heavy.

Z drugiej strony firma wciąż realizuje projekty o innym charakterze finansowania, które mają prawdopodobnie długoterminowe plany płatności. SpaceX ma także fundusze od inwestorów, które pozwalają na rozwój działań.

Aktualnie przewiduje się, że Falcon 9 wznowi loty w styczniu 2017. Jeśli ten lot przebiegnie bez zakłóceń, wówczas firma Muska prawdopodobnie będzie próbować przeprowadzać częste loty dla swoich klientów. Niektórzy z nich – w tym Iridium – są obecnie w trudnej sytuacji z uwagi na serię opóźnień i ich satelity muszą się szybko znaleźć na orbicie.

Branża rakietowa to bardzo trudna część sektora kosmicznego. Ryzyko związane z każdym lotem i operacją przedstartową, nawet jeśli wydaje się być niewielkie, jest obecne. Konsekwencje awarii i eksplozji zwykle przekładają się na duże koszty i opóźnienia.

Comments are closed.