ERC 2017 odwołane!

7

Niestety zawody European Rover Challenge nie odbędą się w przyszłym roku. Powodem jest brak funduszy na realizację projektu, powstały w wyniku problemów z rozliczeniem tegorocznej edycji.

Łaziki “marsjańskie” stały się swoistą, krajową specjalizacją dla studentów z Polski, którzy co roku zdobywali bardzo wysokie wyniki zarówno na European Rover Challenge (ERC) jak i odbywającym się w Stanach Zjednoczonych University Rover Challenge (URC). Głównym organizatorem ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna. W 2016 roku ERC odbyło się we wrześniu w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce koło Rzeszowa. Zawody oraz towarzysząca im konferencja można jednoznacznie uznać za duży sukces.

Niestety, 22 grudnia pojawiła się bardzo zła informacja: ERC w przyszłym roku nie zostanie zorganizowane. Organizator ogłosił, że jest zmuszony zawiesić prace nad kolejną edycją. Powodem jest brak funduszy na realizacji, który powstał w wyniku problemów z rozliczeniem tegorocznej edycji.

Źródłem problemu jest współpraca ze Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego – współorganizatorem wydarzenia. Całkowity koszt ERC 2016 wyniósł 470 tysięcy złotych, z czego Urząd zadeklarował wsparcie w wysokości 300 tysięcy złotych. Niestety, płatność częściowo nie nastąpiła, a urzędnicy zakwestionowali prawidłowe wykonanie ERC, z uwagi na brak tłumaczenia podczas trzeciego dnia konferencji oraz mniejszy niż planowano tonaż ziemi dla budowy toru marsjańskiego, gdzie rywalizowały ze sobą łaziki. Wypłata została wstrzymana i jednocześnie na Europejską Fundację Kosmiczną nałożono karę umowną w wysokości 10% jednej z transz kwoty dofinansowania.

Europejska Fundacja Kosmiczna odpiera te zarzuty, gdyż tłumaczenie nie było przedmiotem umowy a ilość użytej ziemi była zgodna z zatwierdzonym przez Urząd planem. Spór trwa już kilka miesięcy i jak na razie nie ma żadnego rozstrzygnięcia. Obecnie wynik jest tylko jeden: ERC nie zostanie zorganizowane w 2017 roku. Europejska Fundacja Kosmiczna ma nadzieję, że uda się jej zorganizować zawody ERC w 2018 roku.

Brak możliwości organizacji ERC 2017 w Polsce ma jednoznacznie negatywny wydźwięk. Przez lata polskie osiągnięcia w ERC i URC były motorem do dalszego rozwoju robotyki okołokosmicznej w naszym kraju. ERC pozytywnie wpływało także na grupy robotyczne z innych krajów – często był to jedyny profesjonalny kontakt ze ekspertami z agencji kosmicznych i z specjalistycznych firm. Niestety tego zabraknie w Polsce w przyszłym roku. Stawia to także w złym świetle inne inicjatywy związane z sektorem kosmicznym w Województwie Podkarpackim, gdyż lokalne Urzędy przestają być postrzegane jako wiarygodni partnerzy.

Redakcja serwisu Kosmonauta.net liczy na szybkie zakończenie problemu w sposób, który pozwoli na organizację ERC 2017 w Polsce. Europejska Fundacja Kosmiczna to aktualnie jeden z najlepiej zorganizowanych podmiotów tego typu w naszym kraju, bez którego inspiracja współczesnym sektorem kosmicznym będzie mieć znacznie mniejszy efekt.

Artykuł zaktualizowany po komunikacji z Europejską Fundacją Kosmiczną.

(ESF)

7 komentarzy

 1. Szkoda, że impreza została przeniesiona do województwa Podkarpackiego. Wcześniejsze edycje ERC były w województwie Świętokrzyskim i tam nie było problemów we współpracy z Urzędem Marszałkowskim. Szkoda. Rzeszów straci imprezę i zaufanie organizacji pozarządowych. Zorganizujmy zbiórkę na nowe ERC 2017. Szkoda, żeby taka impreza przepadła w przyszłym roku.

 2. PIS owska dobra zmiana rozpieprzy wszystko. Szkoda, że nie przyglądają się tak dobrze jak dają naszą kasę facetom w sukienkach.

  • Na sam katering rząd wydał 30 milionów w tym 29 tysięcy na filiżanki, a na ERC kasy nie ma…

  • A nie pomyślałeś mądralo, że urzędnicy są ze starej ekipy i robią wszystko żeby skompromitować rząd? Najpierw się dowiedz o co chodzi a potem wypisuj bzdety.

   • “Na czele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego stoi marszałek. Na lata 2014-18 został nim wybrany Władysław Ortyl (PiS).”

   • Aegis Maelstrom on

    Hahahaha, typowa pisowska paranoja w działaniu.

    Marszałkiem województwa PiSkarpackiego jest od 23 maja 2013 r. Wiesław Zenon Ortyl. Można podejrzewać, że przez 3 i pół roku jednak wybrał sobie ekipę.

    https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adys%C5%82aw_Ortyl

    Co do samej sprawy nie znając szczegółów się nie wypowiadam – poza tym że to jest wielka strata i samozaoranie raczkującego ruchu w Polsce. Zwłaszcza, że w tym roku wystartowała już konkurencja w Europie, w kraju mniej egzotycznym od Polski, a tym bardziej Rzeszowa (gdzie sam dolot jest wyzwaniem, a nawet dojazd z jakiegoś Szczecina).

    Być może sprawę warto eskalować w Ministerstwie Rozwoju. Przykre to.