Delta 4M wyniosła wojskowego satelitę telekomunikacyjnego

0

W nocy z 7 na 8 grudnia z Cape Canaveral wystartowała rakieta nośna Delta 4M. Na orbitę wyniosła wojskowego satelitę komunikacyjnego WGS-8.

Start nastąpił 8 grudnia o godzinie 00:53 CES ze stanowiska SLC-37 w Cape Canaveral. Rakieta nośna Delta w konfiguracji 4M+(5,4) wyniosła amerykańskiego satelitę wojskowego na orbitę transferową ku geostacjonarnej. Po trwającym 32 minuty locie wszystkich członów rakiety satelitą Wideband Global Satcom-8 trafił na tymczasową orbitę o parametrach 435 x 44378 km i inklinacji 27,0°.

Docelowo zbudowany przez koncern Boeing WGS-8 trafi na orbitę geostacjonarną. Dokładna pozycja satelity nie została przekazana do wiadomości przez US Air Force. System Wideband Global Satcom jest następcą konstelacji Defense Satellite Communications System 3. Satelity służą Amerykanom do wojskowych działań na całym świecie. Wiadomo, że nowy satelita ma działać przez następne 14 lat. Jego masa startowa wynosi 5987 kg. Satelita posiada też dwa panele słoneczne oraz silniki chemiczne oraz jonowe.


Nagranie ze startu rakiety Delta 4M i satelity WGS-8 / SpaceVids.tv

Start został przeprowadzony przez spółkę United Launch Alliance. Był to 114 start przeprowadzony przez ULA oraz 34 lot rakiety Delta 4. W ciągu ostatnich dziesięciu lat loty operatora odznaczały się 100% skutecznością.

Comments are closed.