ULA prezentuje konfigurację Atlasa 5 dla CST-100

0

Zaprezentowano nową konfigurację rakiety Atlas 5 dla lotów załogowych kapsuły CST-100. W tej konfiguracji dodano element aerodynamiczny za kapsułą.

Trwają prace przy kapsule CST-100 – jednej z dwóch amerykańskich konstrukcji, które w perspektywie kilku lat mają zacząć dostarczać astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Program doświadczył już kilku opóźnień – aktualnie pierwszy lot załogowy CST-100 jest planowany na nie wcześniej niż sierpień 2018 roku.

Wcześniejsza konfiguracja rakiety Atlas 5 i CST - bez aeroskirt (zmiana nastąpiła w październiku 2016) / Credits - ULA, Boeing

Wcześniejsza konfiguracja rakiety Atlas 5 i CST – bez aeroskirt (zmiana nastąpiła w październiku 2016) / Credits – ULA, Boeing

Kapsuła CST-100 będzie wynoszona na orbitę za pomocą rakiety Atlas 5 w konfiguracji 422. Z uwagi na średnicę kapsuły (4,56 m) powstawał pewien problem aerodynamiczny, gdyż górny stopień tego Atlasa 5 jest węższy od kapsuły. W odpowiedzi Boeing oraz United Launch Alliance (ULA) zaprezentowali w październiku 2016 roku element aerodynamiczny (nazwany „aeroskirt”), który będzie instalowany za CST-100. Pierwszy „aeroskirt” zacznie być produkowany jeszcze w tym miesiącu.

W pierwszym załogowym locie CST-100 na pokładzie tej kapsuły znajdą się astronauci NASA – Eric Boe oraz Robert Behnken. Będzie to ostatni test zdolności tej kapsuły przed regularnymi lotami z astronautami na ISS.

(ULA, B)

Comments are closed.