MetOp-A już 10 lat na orbicie

0

Europejski satelita meteorologiczny MetOp-A przepracował już 10 lat.

MetOp-A, to pierwszy europejski satelita meterologiczny na orbicie polarnej. Mimo 10 lat pracy na orbicie, czyli okresie dwukrotnie dłuższym od zakładanego, nadal spisuje się znakomicie. Precyzyjne dane pogodowe pomagają firmom, rolnikom i organom bezpieczeństwa.

Satelita okrążył Ziemię niemal 52 000 razy, dostarczył ponad 100 terabajtów danych meteorologicznych i klimatycznych, oraz przyczynił się do znacznego zwiększenia trafności prognoz pogody, pomagając w ratowaniu życia i ochronie mienia.

Satelita serii MetOp na orbicie - wizualizacja / Credit: Airbus D&S, EUMETSAT

Satelita serii MetOp na orbicie – wizualizacja / Credit: Airbus D&S, EUMETSAT

Pierwszy europejski satelita na orbicie polarnej, MetOp-A zbudowany przez Airbus Defence and Space na zamówienie ESA/EUMETSAT, dostarcza precyzyjnych danych o pogodzie i klimacie od czasu wyniesienia na orbitę 19 października 2006 roku.

Globalna gospodarka jest w coraz większym stopniu zależna od pogody. Dokładne prognozy mają kluczowe znaczenie dla wielu sektorów, takich jak energetyka, transport, budownictwo, rolnictwo i turystyka, ponieważ umożliwiają efektywniejsze i skuteczniejsze planowanie oraz używanie zasobów.

Ostrzeżenia ogłaszane zawczasu przez krajowe organizacje meteorologiczne pomagają ratować życie i mienie zagrożone burzami, powodziami, falami upałów i zanieczyszczeniem powietrza. Jak twierdzą eksperci, wiarygodne prognozy pogody przynoszą krajom Unii Europejskiej roczne korzyści rzędu 5 miliardów euro.

MetOp-A był pierwszym europejskim satelitą na niskiej orbicie okołobiegunowej (ok. 830 km), dostarczającym szeroką gamę globalnych pomiarów o kluczowym znaczeniu dla prognozowania pogody oraz monitorowania klimatu.

MetOp-A, jeden z trzech identycznych satelitów, 14 razy dziennie okrąża ziemię po orbicie słoneczno-synchronicznej i znajduje się dużo bliżej Ziemi, niż geostacjonarne satelity meteorologiczne zawieszone 36 000 km nad równikiem. Umożliwia znacznie dokładniejszą obserwację całej Ziemi, w tym regionów na wysokich szerokościach geograficznych, które mają kluczowe znaczenie dla prognozowania pogody w Europie, i dostarcza bogatych danych o oceanie, lądzie i atmosferze, mierzonych instrumentami mikrofalowymi, które nie działałyby na odległej orbicie geostacjonarnej.

Rozmieszczenie instrumentów na satelitach serii MetOp / Credit: Airbus D&S, EUMETSAT

Rozmieszczenie instrumentów na satelitach serii MetOp / Credit: Airbus D&S, EUMETSAT

4-tonowe satelity MetOp to nadal najbardziej kompleksowe satelity meteorologiczne na świecie, wyposażone w 12 instrumentów, spośród których 3 powstały pod nadzorem wspomnianego już Airbus D&S. Są to instrumenty pracujące w podczerwieni, mikrofalach i ultrafiolecie, które dokładnie mierzą ciśnienie, wilgotność, temperaturę i gazy na różnych wysokościach w atmosferze ziemskiej, a także skaterometr, który mierzy kierunek i szybkość wiatru.

W ramach współpracy między EUMETSAT a NOAA, amerykańską agencją ds. oceanów i atmosfery, europejskie i amerykańskie satelity meteorologiczne przenoszą zestaw identycznych czujników. Zbudowany przez Airbus instrument Microwave Humidity Sounder (MHS) znajduje się na pokładzie satelitów NOAA 18 i 19, a także wszystkich trzech satelitów MetOp.

Od czasu wyniesienia na orbitę w październiku 2006 roku MetOp-A nie sprawia żadnych problemów i funkcjonuje już dwukrotnie dłużej, niż wynosił przewidywany 5-letni okres użytkowania. We wrześniu 2012 roku wystrzelono MetOp-B, drugiego satelitę w serii, który działa w parze z MetOp-A. Satelity znajdują się na tej samej orbicie, oddalone o pół długości orbity, co pozwala lepiej obserwować szybkie zmiany w atmosferze. Duet dostarcza jeszcze bogatszych danych, które umożliwiają dokładnie prognozowanie pogody na 12 dni. MetOp-C ma trafić na orbitę w 2018 roku.

Obecnie projektowana nowa flota MetOp, MetOp Second Generation, będzie składać się z sześciu satelitów. Każda para będzie przenosić inne pakiety wyposażenia i dostarczać wzajemnie uzupełniających się informacji. Seria A (od 2021 roku) będzie wyposażona w echosondy atmosferyczne oraz instrumenty optyczne i noktowizyjne, a seria B (od 2022 roku) skupi się na czujnikach mikrofalowych.

(Airbus D&S)

Comments are closed.