Ile misji do Tiangong-2?

1

Chińskie źródła sugerują, że zostaną wykonane tylko dwie misje załogowe do modułu orbitalnego Tiangong-2. Pierwszą z nich jest Shenzhou-11, której start nastąpi 17 października.

Już w najbliższy poniedziałek, prawdopodobnie o godzinie 01:34 CEST, powinno dojść do startu chińskiej misji załogowej Shenzhou-11. Będzie to pierwszy lot załogowy w wykonaniu Państwa Środka od czerwca 2013 roku. Celem tej misji będzie dotarcie dwóch tajkonautów do wystrzelonego we wrześniu br. orbitalnego modułu Tiangong-2. Misja Shenzhou-11 ma potrwać około miesiąca – będzie to chiński rekord w długości lotu załogowego.

Po Shenzhou-11 do Tiangong-2 powinien zacumować Tianzhou-1 – bezzałogowy pojazd zaopatrzeniowy. Na pokładzie tego pojazdu ma się znaleźć m.in. paliwo do manewrów orbitalnych Tiangong-2.

Dotychczas wydawało się, że po misji Shenzhou-11 nastąpi jeszcze w kierunku Tiangong-2 załogowa misja Shenzhou-12. Jej start był wstępnie planowany na 2018 rok. Tymczasem 14 października ukazał się wywiad z Zhu Zongpeng’iem – głównym konstruktorem Tiangong-2. Z wywiadu wynika, że Chiny nie planują żadnej misji – ani załogowej ani bezzałogowej – po locie Tianzhou-1.

Sugeruje to, że po Shenzhou-11 dojdzie do kilkuletniej przerwy w chińskich lotach załogowych, być może do 2019 lub nawet 2020 roku. Kolejna misja załogowa może w tym przypadku polecieć już do większej chińskiej stacji orbitalnej, która docelowo będzie się składać z kilku modułów.

Chiński załogowy program kosmiczny rozwija się powoli, z wyraźnymi przerwami pomiędzy kolejnymi lotami. Prawdopodobnie w przyszłej dekadzie Chiny będą skupiać się na budowie i korzystaniu z własnej stacji orbitalnej.

Różne źródła sugerują, że Chiny prawdopodobnie będą przeprowadzać jedną misję załogową rocznie na tę stację, każdą o długości około jednego miesiąca. Jest możliwe, że załogi nie będą składać się wyłącznie z Chińczyków – to państwo coraz bardziej otwiera się na współpracę w dziedzinie lotów załogowych.

1 komentarz

  1. Trochę jestem zawiedziony że po misji 11 z 2-ma Tajko. już nie polecą na Stację przez kilka lat , ale jak wszystkie próby z Modułem Zaopatrzeniowym oraz z dokowaniem następnych modułów do zmontowania całej stacji Człowiek jest tam niepotrzebny ,to nie widzę problemów .Może do czasu montażu na 100% tej stacji to i lepiej ,dla bezpieczeństwa Załóg. Myślę że termin do oddania całkowitej Stacji dla Stałego zasiedlenia w 2020r. jest Realny.