Genialny 16-latek wysyła sondę do stratosfery

0

22 października br. sonda zbudowana przez 16-nastoletniego naukowca zostanie wysłana do stratosfery.

Karol Wojsław, utalentowany nastolatek ze Swarzędza koło Poznania, postanowił samodzielnie skonstruować amatorską sondę badawczą. Już za kilkanaście dni, dokładnie 22 października, wyśle ją do stratosfery, by przeprowadzić specjalistyczne pomiary i nakręcić panoramiczny film Ziemi.

16-letni Karol Wojsław z sondą / Źródło: mat. wł. Space in 180

16-letni Karol Wojsław z sondą / Źródło: Space in 180

16-letni naukowiec jest świeżo upieczonym licealistą. Od dawna interesuje się matematyką, fizyką oraz astronomią. Z powodzeniem prowadzi także bloga dla amatorów elektroniki i robotyki. Z jego oryginalnej pasji zrodził się pewien niecodzienny pomysł. Karol zainspirowany podobną inicjatywą, postanowił stworzyć swoją własną sondę badawczą i wysłać ją do stratosfery. Tak pokrótce powstał projekt o nazwie Space in 180.

Zgodnie z założeniami, skonstruowana sonda ma dotrzeć do tzw. „niskiego kosmosu” za pomocą balonu meteorologicznego wypełnionego helem. Według obliczeń lot potrwa około dwóch godzin. Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości (około 30 km) balon eksploduje, a podczepione do niego urządzenie zacznie spadać na specjalnym spadochronie, wysyłając jednocześnie dane o swoim położeniu.” – o eksperymencie mówi Karol Wojsław.

Podczas lotu znajdujące się na pokładzie narzędzia pomiarowe wykonają interesujące badania, a zamontowane na sondzie kamery nagrają wysokiej jakości film panoramiczny. Po zakończeniu całej misji urządzenie zostanie odszukane, a zgromadzone za jego pomocą informacje przeanalizowane i opublikowane w Internecie. Oficjalnym partnerem projektu jest SkyConcept – agencja, która jako jedna z pierwszych na polskim rynku zajmowała się profesjonalnym tworzeniem filmów z perspektywy lotniczej. Jako pasjonaci podniebnych ujęć postanowili przygotować wraz z Karolem dwa filmy dokumentujące całe przedsięwzięcie. Wyniki badań i kulisy całego wydarzenia będą dzięki temu dostępne dla wszystkich zainteresowanych w krótkim czasie po zakończeniu projektu. SkyConcept razem z Karolem zaprezentuje projekt od pomysłu do realizacji i pokaże jak materializuje się idea młodego naukowca.

Do wykonania projektu Space in 180 niezbędne było zdobycie odpowiednich funduszy. Karol postanowił poprosić o pomoc internautów. Młody naukowiec zorganizował niezwykle udaną kampanię crowdfundingową na portalu PolakPotrafi.pl, dzięki której zgromadził ponad sześć tysięcy złotych. Wsparcie darczyńców znacznie przyspieszyło start całego przedsięwzięcia. Wydarzenie będzie miało miejsce na Stadionie Miejskim  w Murowanej Goślinie (niedaleko Poznania). Karol podkreśla, że Space in 180 to dopiero początek. 16-latek planuje tworzyć w przyszłości inne projekty związane z kosmosem i elektroniką.

Karola Wojsława wspierają marki: Kamami i Hybrid Lizard, serwis meteorologiczny stacjameteo.pl oraz portal elektronika24.pl. Patronem medialnym wydarzenia został serwis Kosmonauta.net.

Comments are closed.