Fragmentacja DMSP F-12

0

Kolejny amerykański satelita serii DMSP doznał fragmentacji na orbicie.

W poniedziałek, 24 października, amerykańskie siły powietrzne (USAF) poinformowały o zarejestrowanej fragmentacji satelity DMSP-12. Wystrzelony w 1994 roku satelita służył przez kolejne 14 lat. DMSP F-12 od 2008 roku był nieczynny – wycofanie ze służby polegało na zużyciu całego paliwa na pokładzie, pozbyciu się wszystkich gazów z różnych zbiorników oraz całkowitego rozładowania baterii. Od czasu wycofania do 2016 roku satelita krążył bez incydentów.

Kilka satelitów serii DMSP F-12 doświadczyło fragmentacji lub nawet eksplozji na orbicie. W 2004 roku DMSP F-11 wyzwolił ponad 50 fragmentów. W lutym zeszłego roku DMSP F-13 mógł wybuchnąć, wyzwalając ponad 150 odłamków. W tym drugim przypadku mogło dojść do eksplozji w systemie baterii tego satelity.

Aktualnie USAF użytkuje pięć satelitów serii DMSP. Najmłodszy z działających, DMSP F-18, znalazł się na orbicie w 2009 roku. Co ciekawe, w kwietniu 2014 roku wystrzelono satelitę DMSP F-19, który przestał funkcjonować w lutym tego roku.

Satelity DMSP (Defense Meteorological Satellite Program) służą pomiarom meteorologicznym na potrzeby amerykańskiego wojska. Satelity krążą na orbitach polarnych o wysokości około 860 km. Na tej wysokości krąży już w tej chwili dość dużo nieczynnych satelitów oraz ich odłamków. Jednym z największych satelitów na podobnej orbicie jest europejski Envisat.

(SN, USAF)

Comments are closed.