Start GSLV Mk 2 z satelitą Insat 3DR

1

Udany start indyjskiej rakiety GSLV Mk 2 z satelitą Insat 3DR nastąpił o 11:20 UTC.

Zamykanie satelity Insat 3DR w ładowni rakiety GSLV Mk 2 / Credit: ISRO

Zamykanie satelity Insat 3DR w ładowni rakiety GSLV Mk 2 / Credit: ISRO

Rakieta Geosynchronous Satellite Launch Vehicle Mk 2 wyniosła na orbitę indyjskiego satelitę meteorologicznego Insat 3DR. Start nastąpił w czwartek 8 września 2016 o godzinie 11:20 UTC (7:20 czasu lokalnego) z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan (Sriharikota).

W locie oznaczonym jako GSLV-F05 po raz czwarty użyto kriogenicznego górnego stopnia rodzimej produkcji, w miejsce wcześniej używanych silników produkcji rosyjskiej. Był to dziesiąty start tej rakiety, ale dopiero trzeci udany z rzędu.

Transport rakiety GSLV Mk II z satelitą Insat 3DR / Credit: ISRO

Transport rakiety GSLV Mk II z satelitą Insat 3DR / Credit: ISRO

Insat 3DR jest geostacjonarnym satelitę meteorologicznym, który przede wszystkim będzie obserwował cyklony i burze tropikalne w sąsiedztwie subkontynentu indyjskiego. Wesprze na tym polu satelitę Insat 3D, wyniesionego w 2013 roku rakietą Ariane 5. Satelita wyposażony został w kamery światła widzialnego i podczerwone (razem 6 pasm), a także w urządzenia do pomiaru temperatury, wilgotności, i stężenia ozonu w różnych warstwach atmosfery. Insat 3DR będzie też służył jako przekaźnik danych dla zdalnych urządzeń pomiarowych (stacji pogodowych, boi) i jako odbiornik sygnałów z urządzeń ratunkowych.

Satelizacja Insata nastąpiła planowo, w 1024 sekundzie lotu. Satelita trafił na orbitę o parametrach 170 km × 35 975 km × 20,6°, którą teraz będzie zmieniał własnym napędem. Statek zajmie pozycję 74°E na orbicie geostacjonarnej.

(ISRO, SFN)

1 komentarz