Orion misji EM-1: początek instalacji systemu manewrowego

0

Rozpoczęło się instalowanie systemu manewrowego wewnątrz kapsuły MPCV Orion do misji EM-1. Równolegle trwają testy różnych systemów.

Pierwsza misja eksploracyjna kapsuły MPCV Orion, o oznaczeniu Exploration Mission-1 (EM-1) jest planowana na wrzesień 2018. Będzie to pierwszy lot potężnej rakiety NASA o nazwie Space Launch System (SLS), na szczycie której znajdzie się kapsuła. Lot bezzałogowy trwać będzie około trzech tygodni, z czego około tygodnia kapsuła znajdzie się na wysokiej orbicie wokół Księżyca.

Rakieta SLS i kapsuła MPCV Orion / Credits - NASA

Rakieta SLS i kapsuła MPCV Orion / Credits – NASA

Na dwa lata przed startem trwa już budowa poszczególnych elementów kapsuły i rakiety. Proces jest długi, gdyż NASA oraz zakontraktowane firmy po raz pierwszy wykonują niektóre czynności, co wiąże się z potrzebą przeprowadzenia serii dodatkowych testów i weryfikacji.

W ostatnich tygodniach rozpoczęła się instalacja systemu manewrowego wewnątrz kapsuły MCPV Orion. Materiałem pędnym w tym systemie jest hydrazyna, która będzie przebiegać przez kilka zestawów przewodów od zbiorników do dysz. Ta instalacja, wymagająca także kilku spawów, została przeprowadzona w „clean room” w Kennedy Space Center na Florydzie.

Pod koniec sierpnia na innym egzemplarzu testowym Oriona wykonano test wodowania. Test zakończył się sukcesem.

Test wodowania modelu Oriona – 25 sierpnia 2016 (test pod koniec nagrania) / Credits – NASA.gov Video

Prace nad SLS i MPCV Orion trwać będą przez większą część 2017 roku. Po nich nastąpi seria testów rakiety i kapsuły, które pozwolą na oficjalne zatwierdzenie lotu. Wbrew pozorom, dwa lata do startu to dość mało czasu, zatem NASA musi odpowiednio zarządzać zasobami i testami.

(NASA)

Comments are closed.