Gdzie wyląduje Rosetta?

2

ESA poinformowała w którym regionie komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko dojdzie do osadzenia sondy Rosetta.

Wystrzelona w marcu 2004 roku sonda Rosetta przebywa od sierpnia 2014 roku w pobliżu komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko (67P). W tym czasie doszło m.in. do posadzenia lądownika Philae na tej komecie, serii bliskich przelotów w pobliżu 67P zarówno przed jak i po peryhelium orbity oraz długotrwałe obserwacje z różnych odległości.

Aktualnie Rosetta i 67P znajdują się w odległości ponad 550 milionów kilometrów od Słońca, bliżej orbity Jowisza niż orbity Marsa. Misja sondy dobiega końca. Na 30 września Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zaplanowała spektakularne zakończenie odysei Rosetty. Tego dnia dojdzie do próby posadzenia sondy na komecie.

Planowany region lądowania sondy Rosetta / Credits - ESA/Rosetta/NavCam – CC BY-SA IGO 3.0

Planowany region lądowania sondy Rosetta / Credits – ESA/Rosetta/NavCam – CC BY-SA IGO 3.0

W którym miejscu wyląduje Rosetta? Dopiero 9 września ESA poinformowała o wyborze miejsca lądowania. Jest nim rejon Ma’at, znajdujący się na „głowie” komety. Jest to bardzo ciekawy region, gdyż właśnie tam naukowcy zidentyfikowali kilka miejsc, skąd wydobywają się dżety. Niektóre z tych aktywnych zagłębień mają średnicę nawet ponad 100 metrów i głębokość sięgającą 50-60 metrów.

Trzydziestego września dojdzie do próby lądowania Rosetty niedaleko jednego z takich zagłębień, które otrzymało nieformalną nazwę „Deir el-Medina”. To zagłębienie ma około 130 metrów średnicy. Elipsa lądowania Rosetty aktualnie jest szacowana na około 700 x 500 metrów.

Do ostatniego przelotu sondy obok 67P dojdzie 24 września. W ciągu kolejnych dni dojdzie do kilku manewrów Rosetty, z których najważniejszy nastąpi 29 września. Tego dnia sonda zostanie skierowana bezpośrednio ku komecie. Lądowanie lub uderzenie powinno nastąpić około 12:40 CEST. Jest pewne, że do momentu lądowania będą pracować wszystkie instrumenty sondy.

Trudno określić jakie są szanse udanego posadzenia sondy na powierzchni komety. Wydają się one być dość niewielkie, gdyż sonda ma bardzo duże i dość delikatne panele słoneczne. Na dodatek sonda prawdopodobnie utraci możliwość kierunkowego wysyłania danych ku Ziemi. Sygnał czy się udało, powinien nadejść około 13:20 CEST.

Misja sondy Rosetta jest jedną z najważniejszych wypraw w głąb Układu Słonecznego. Dzięki niej poznaliśmy kilka dość zaskakujących sekretów komet – w pewnym sensie „pozostałości” po formacji naszego układu planetarnego. Jest to także duże osiągnięcie europejskiej nauki i przemysłu, w tym i Polski.

Wątek dotyczący misji Rosetta na Polskim Forum Astronautycznym.

(ESA)

2 komentarze

  1. Na infografice napisano wyraźnie : “impact” (ang. zderzenie) a nie “landing site” (ang. miejsce lądowania), więc na miękkie posadzenie rosetty raczej bym nie liczył. Z drugiej strony dziwię się, że nie zostawią Rosetty na orbcie komety, żeby ją od czasu do czasu podglądnąć co tam u niej ciekawego. W kategorii cudu uznam możliwość komunikowania się orbitera z powierzchni komety z Ziemią, przypominając, że “przygotowany” do lądowania Philae co najwyżej “wyrżnął” bo “lądowaniem” to bym tego nie nazwał.