1450 satelitów w najbliższej dekadzie

0

W swojej najnowszej prognozie na najbliższe 10 lat, Euroconsult przewiduje wystrzelenie 1450 satelitów o masie powyżej 50 kg.

W 19. edycji raportu „Satellites to be Built and Launched”, który ukaże się pod koniec września, firma Euroconsult zebrała informacje, z których wynika, że w ciągu najbliższej dekady (do 2025 roku) na orbitę będzie trafiało rocznie średnio 145 satelitów o masie powyżej 50 kg.

Jeśli weźmie się pod uwagę również mniejsze statki oraz powstanie dwóch megakonstelacji firm OnewWeb i SpaceX, to liczba satelitów jakie trafią na orbitę do 2025 roku jest szacowana na oszałamiające 9000. Wartość tych statków wyceniana jest na 270 miliardów USD, przy czym megakonstelacje to tylko ok. 8% tej sumy. Niski koszt pojedynczego satelity ma być bowiem ich atutem i uzasadnieniem powstania.

W nadchodzącej dekadzie nie zmieni się główny segment rynku astronautycznego. Ponad 3/4 budowanych i wysyłanych satelitów będzie finansowanych przez instytucje rządowe. Będzie to ok. 880 statków z 60 krajów, o łącznej wartości 193 mld USD. Co więcej, przyczynek 85% tych wartości będzie stanowić aktywność 5 kosmicznych potęg (USA, Rosja, Chiny, Japonia, Indie) i 5 krajów europejskich, mających największe krajowe programy kosmiczne i będących najsilniej zaangażowanych w działalność ESA.

Jednak pozostałe 50 krajów nie zasypuje gruszek w popiele. W swoich planach mają one bowiem wyniesienie dwa razy większej liczby satelitów (200) niż w poprzedniej dekadzie. Połowa z nich powstanie jednak za granicą.

Jeśli chodzi o rynek komercyjny, to Euroconsult prognozuje wyniesienie 560 satelitów dla 40 firm. Tradycyjnie, królować będą satelity geostacjonarne – dwie trzecie tej liczby.

(SD, Euroconsult)

Comments are closed.