Sygnał radiowy z HD164595?

0

Czy jeden z ziemskich radioteleskopów odebrał sztuczny sygnał radiowy z gwiazdy HD164595?

Rosyjski radioteleskop RATAN-600 odebrał pojedynczy, dwusekundowy sygnał radiowy na częstotliwości 2,7 cm, czyli 11GHz*. Źródłem sygnału może być HD164595 – bardzo podobna do Słońca gwiazda położona ok 95 lat świetlnych od nas. Sygnał odebrano 15 maja 2015 roku, jednak informacja o nim pojawiła się w mediach dopiero 29 sierpnia 2016 roku. Badania przy pomocy RATAN-600 były prowadzone przez zespół naukowców pod przewodnictwem Claudio Maccone, powiązanego z organizacją SETI. Więcej szczegółów jak na razie nie podano do publicznej wiadomości.

Zarejestrowany sygnał / Credits - Bursov et al.

Zarejestrowany sygnał / Credits – Bursov et al.

Wg niektórych naukowców ten sygnał miał sztuczną charakterystykę i mógł być pozaziemskiego źródła. Więcej informacji zostanie przekazanych na nadchodzącej konferencji IAC 2016, która rozpocznie się 26 września. Na tej konferencji będzie obecny przedstawiciel serwisu Kosmonauta.net.

Jak na razie wokół  HD164595 wykryto jedną egzoplanetę, wielkości Neptuna, lecz krążącą stosunkowo blisko swej gwiazdy. Inne obiekty planetarne – jeśli tam istnieją – wciąż czekają na odkrycie.

Odbiór przez pojedynczy radioteleskop oraz brak powtórzenia detekcji sygnału to typowe znamiona sztucznego sygnału wyemitowanego przez ziemskie lub orbitalne źródło. Nawet jeśli sygnał był rzeczywiście pozaziemski, mógł on pochodzić nie z układu  HD164595, ale z dalszej odległości (wskutek tzw. soczewkowania grawitacyjnego).  Claudio Maccone sugeruje, że  HD164595 powinna być stale nasłuchiwana, by możliwe było wykrycie kolejnych sygnałów.

Pojawiły się jednak głosy krytyczne: ten sygnał można wyjaśnić na wiele różnych sposobów, bez potrzeby wskazywania na obce cywilizacje. Sygnał może być związany z rozbłyskiem gwiezdnym, może pochodzić od satelity lub pochodzić z wielu innych kosmicznych źródeł. Dlatego też niektórzy żartobliwie nazywają ten sygnał prawdziwym “szumem medialnym”.

RATAN-600 to radioteleskop, umieszczony w południowej Rosji. Ten instrument jest zdolny odbierać fale radiowe w zakresie od 610 MHz do 30 GHz. Maksymalna rozdzielczość kątowa tego radioteleskopu to około 2 sekundy łuku.

(SETI, CD)

*w wiadomości przekazanej prasie wkradł się błąd, w którym pomylono długość fali z częstotliwością. Transmisja miała miejsce w paśmie 11GHz, czyli na falach o długości 2,7cm.

Comments are closed.