Spacer kosmiczny EVA-36 na ISS

0

Dziewiętnastego sierpnia odbył się amerykański spacer kosmiczny EVA-36. Prace głównie koncentrowały się na instalacji IDA-2 do węzła PMA-2.

IDA-2 (International Docking Adapter) to uniwersalny adapter cumowniczy. Został on zainstalowany przez astronautów na przednim węźle modułu Harmony do węzła o nazwie PMA-2 (Pressurized Mating Adapter), umożliwiając tym samym w przyszłości cumowanie załogowych pojazdów Dragon, a także – będącego nadal w fazie budowy – nowego pojazdu załogowego firmy Boeing – CST-100 Starliner. IDA-2 jest kopią utraconego w czerwcu 2015 roku urządzenia, które uległo zniszczeniu po awarii i dezintegracji pod wpływem sił aerodynamicznych rakiety nośnej Falcon 9. Przybyłe urządzenie jest jednocześnie jednym z większych elementów, który znalazł się na ISS od czasu zakończenia jej budowy. Na ISS zostanie jeszcze dostarczony IDA-3, prawdopodobnie w drugiej połowie przyszłego roku. IDA-3 zostanie przymocowany do PMA-3.

Astronauci  Jeff Williams i Kate Rubins / Credits - NASA

Astronauci Jeff Williams i Kate Rubins / Credits – NASA

W spacerze EVA-36 w przestrzeń kosmiczną wyszli astronauci Jeff Williams i Kate Rubins. Był to pierwszy spacer kosmiczny, w którym manipulator Dextre bezpośrednio „współpracował” z astronautami wykonującymi spacer. EVA-36 to trzeci spacer kosmiczny z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonany w tym roku.

Spacer EVA-36 rozpoczął się 19 sierpnia o godzinie 14:02 CEST i zakończył pięć godzin oraz 58 minut później. Prace przy IDA-2 postępowały sprawnie i bez większych problemów. IDA-2 został poprawnie przyłączony do PMA-2, po czym zdjęto osłonę tego węzła.

Spacer kosmiczny EVA-36 / Credits – NASA

Następny spacer kosmiczny zaplanowano na 1 września. Tego dnia w przestrzeń kosmiczną wyjdzie ponownie  Jeff Williams i Kate Rubins.

(NASA, PFA)

Comments are closed.