Rosyjska firma wysyła biodrukarkę 3D na ISS

0

Firma 3D Bioprinting Solutions działająca w centrum innowacji Skołkowo wysyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną drukarkę 3D do wytwarzania biomateriałów.

Projekt realizowany jest we współpracy z naukowcami oraz firmą Unified Rocket and Space Corporation zrzeszającą największe rosyjskie firmy sektora kosmicznego.

Wiele mówi się o wytwarzaniu narzędzi oraz elementów i części maszyn w Kosmosie. Czy to na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) czy w trakcie koncepcyjnych misji księżycowych oraz marsjańskich. Drukowanie „młotków” staje się wręcz sztandarowym przykładem wykorzystania drukowania przestrzennego poza Ziemią (a nieco bardziej realistycznym zastosowaniem są osłony statku kosmicznego lub habitatu). Co by było gdybyśmy mogli również drukować nowe tkanki dla astronautów?

Jeszcze kilkanaście – kilkadziesiąt lat temu byłoby to jedynie domeną fantastyki naukowej. Dzisiaj jednak podejmowane są pierwsze kroki w tym celu. I to nie po naszej „lewej” stronie, na zachodzie, lecz w rosyjskich centrach badawczych. Nie można rosyjskim naukowcom i przedsiębiorcom z 3D Bioprinting odmówić posiadania wizji. Posiadają oni również zasoby i doświadczenie do realizacji badań nad drukowaniem biomateriałów w kosmosie.

Na swoim koncie mają już sukcesy: na przykład druk gruczołu tarczycy dla szczura i przeszczepienie jej żywemu zwierzęciu bez konsekwencji dla jego zdrowia. Opracowali również „sztuczną” tarczycę dla ludzi.

Biodrukarka 3D będzie w kosmosie, w stanie nieważkości, drukować tkanki które szczególnie mocno narażone są na promieniowanie (czyli tarczycę, w której niejako się specjalizują). Wytworzone organy będą monitorowane w celu wykrycia zmian zachodzących przez promieniowanie.

To nie koniec. 3D Bioprinting Solutions to również przedsiębiorcy. Cały eksperyment – choć ważny z naukowego punktu widzenia – służy również opracowaniu nowych technik inżynierii tkankowej i medycyny regeneracyjnej w kosmosie, w stanie nieważkości. Być może firma stoi u progu odkrycia i wynalezienia nowych metod wytwarzania tkanek “przy współudziale” warunków mikrograwitacji w przestrzeni kosmicznej.

Więcej informacji o firmie i jej osiągnięciach można znaleźć w serwisie Youtube:

https://www.youtube.com/channel/UCfadHJHLOkpeCKSDGSuxjxw

Źródło: 3D Bioprinting Solutions

Comments are closed.