Przygotowania do spaceru EVA-36

0

W piątek, 19 sierpnia, dojdzie do amerykańskiego spaceru kosmicznego EVA-36. Głównym celem spaceru będzie instalacja węzła IDA-2.

Pojazd Dragon misji CRS-9 w pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (NASA TV)

Pojazd Dragon misji CRS-9 w pobliżu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (NASA TV)

W zeszłym miesiącu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) dotarła kapsuła Dragon w misji zaopatrzeniowej CRS-9. Przyłączenie do ISS przebiegło bez kłopotów.

Na pokładzie pojazdu przybyło blisko 2,5 tony ładunku oraz modułów zawierających nowe pakiety eksperymentów, wliczając w to także – w sekcji zewnętrznej tzw. “trunk” – nowy, uniwersalny adapter cumowniczy IDA-2 (International Docking Adapter). Zostanie on zainstalowany przez astronautów na przednim węźle modułu Harmony, umożliwiając w przyszłości cumowanie załogowych pojazdów Dragon, a także – będącego nadal w fazie budowy – nowego pojazdu załogowego firmy Boeing – CST-100 Starliner. Wyniesiony moduł jest kopią utraconego w czerwcu 2015 roku urządzenia, które uległo zniszczeniu po awarii i dezintegracji pod wpływem sił aerodynamicznych rakiety nośnej Falcon 9. Przybyłe urządzenie jest jednocześnie jednym z większych elementów, który znalazł się na ISS od czasu zakończenia jej budowy.

W piątek, 19 sierpnia IDA-2 zostanie przyłączony do węzła cumowniczego PMA-2 podczas spaceru kosmicznego EVA-36. W przestrzeń kosmiczną wyjdą astronauci Jeff Williams i Kate Rubins. Będzie to pierwszy spacer kosmiczny, w którym manipulator Dextre będzie bezpośrednio „współpracować” z astronautami wykonującymi spacer. Początek EVA-36 zaplanowano tuż po godzinie 14:00 CEST, zaś sam spacer będzie trwać około sześciu i pół godziny. Poniższe nagranie prezentuje planowane prace, które mają zostać wykonane.

Spacer EVA-36 / Credits – NASA Johnson

Drugi węzeł IDA (oznaczenie IDA-3) zostanie dostarczony na ISS prawdopodobnie w 2018 roku podczas misji CRS-16 kapsuły Dragon. Instalacja IDA-3 będzie odbywała się podobnie jak w przypadku IDA-2, tyle, że ten łącznik zostanie przymocowany do PMA-3.

(NASA, SFI)

Comments are closed.