HII 3441B – brązowy karzeł w Plejadach

0

Astronomom udało się wykryć w Plejadach brązowego karła, HII 3441B, co poszerza naszą wiedzę o tej gromadzie otwartej.

Około 440 lat świetlnych od Układu Słonecznego znajduje się gromada otwarta M45, zwana także Plejadami. Jest to jedna z najbliższych młodych gromad otwartych, co pozwala astronomom na badania procesów zachodzących w tego typu formacjach gwiazd. Jej bliskość pozwala także na poszukiwanie obiektów mniejszych od gwiazd, w tym egzoplanet i brązowych karłów.

Przez cztery lata międzynarodowy zespół astronomów badał otoczenie jednej z gwiazd w Plejadach, która otrzymała oznaczenie HII 3441. Celem tych obserwacji było poszukiwanie słabych obiektów niegwiazdowych. Obserwacje wykonano za pomocą 8,2-metrowego teleskopu Subaru położonego na Mauna Kea na Hawajach.

Obserwacje HII 3441B za pomocą teleskopu Subaru / Credits - Konishi et al., 2016.

Obserwacje HII 3441B za pomocą teleskopu Subaru / Credits – Konishi et al., 2016.

W wyniku obserwacji udało się odkryć brązowego karła odległego od HII 3441 o 66 jednostek astronomicznych. Obiekt otrzymał oznaczenie HII 3441B. Jego masę określono na 68 mas Jowisza, a temperaturę powierzchniową na 2700 K. HII 3441B został sklasyfikowany jako brązowy karzeł typu M7. Co ciekawe, aktualnie naukowcy uważają, że masa ok. 72 mas Jowisza to „granica” pomiędzy gwiazdą a obiektem niegwiazdowym, rozumiana jako minimalna masa pozwalająca na fuzję wodoru. HII 3441B wydaje się być blisko tej „granicy” i może być dobrym celem do dalszych obserwacji w celu lepszego jej poznania i określenia.

Jest możliwe, że HII 3441B nie należy do Plejad, tylko znajduje się na linii obserwatora z Ziemi. Ta możliwość zostanie zweryfikowana w najbliższym czasie, w trakcie pomiaru ruchu własnego HII 3441B względem HII 3441 i innych gwiazd tej gromady otwartej.

Porównanie wielkości małych obiektów gwiazdowych i nie-gwiazdowych (Słońce nie jest w skali, w rzeczywistości byłoby większe) / Credits - NASA/JPL-Caltech/UCB

Porównanie wielkości małych obiektów gwiazdowych i nie-gwiazdowych (Słońce nie jest w skali, w rzeczywistości byłoby większe) / Credits: NASA/JPL-Caltech/UCB

Jest pewne, że w gromadach otwartych znajduje się wiele niegwiazdowych obiektów, które powstały w tym samym czasie co gromady, lub po ich sformowaniu. Wciąż niezbyt wiele wiadomo jednak na temat dystrybucji planet czy brązowych karłów w takich gromadach i czy jest ona odmienna względem rejonów poza takimi gromadami.

Szczegółowe obserwacje Plejad przy pomocy dużych teleskopów pozwolą na lepsze zrozumienie warunków, jakie kształtują populacje gromad otwartych.

(Arxiv)

Share.

Comments are closed.