Zwolnienia w ULA

0

Amerykańska firma United Launch Alliance (ULA), oferująca usługi wynoszenia ładunków na orbitę, poinformowała o redukcji 350 miejsc pracy, uszczuplając kadrę o ponad 10%.

United Launch Alliance zgodnie z zapowiedziami z kwietnia tego roku zredukowała liczbę miejsc pracy. Łącznie z firmy odeszło 350 osób. Zmiany te dotyczą zarówno liczby pracowników w siedzibie firmy w Denver, jak również w ośrodkach produkcji komponentów rakiet w stanie Alabama i Teksas, oraz miejscach startów na Florydzie i w Kalifornii.

ULA to spółka typu joint-venture gigantów branży – Boeing i Lockheed Martin, zajmująca się operacjami wynoszenia ładunków na orbitę okołoziemską przy wykorzystaniu rakiet Atlas 5 i Delta 4. Zarządzający spółką zapowiadają drugą rundę cięć etatów, tym razem na poziomie 400-500 stanowisk, na 2017 rok.

Sytuacja ta powodowana jest przez fakt coraz mocniejszego konkurowania ULA z firmą SpaceX Elona Muska w obszarze realizacji startów rakiet z ładunkami, zarówno cywilnymi, jak i tymi realizowanymi dla rządu. W tym samym czasie wiele programów satelitarnych Departamentu Obrony zbliża się do pełnego funkcjonowania, w związku z czym zleceń na realizację startów ubywa.

Firma w tej chwili prowadzi prace rozwojowe nad własną rakietą nowej generacji. Rozwijana przy współudziale finansowym Sił Powietrznych i środków rządowych rakieta Vulcan ma zgodnie z założeniami kosztować 100 mln dolarów za sztukę na start.

(SN)

Comments are closed.