Test rakiety Nexø I (23.07.2016)

0

Dwudziestego trzeciego lipca duńska organizacja Copenhagen Suborbitals przetestowała w locie rakietę Nexø I. Był to częściowo udany lot.

Nexø I to rakieta zbudowana przez organizację Copenhagen Suborbitals (CS) w celu przetestowania technologii, które pewnego dnia wyniosą „amatorskiego astronautę” w lot ponad umowną granicę kosmosu (100 km). Rakieta napędzana jest paliwem ciekłym i ma 5,6 m długości.

Sprzęt Copenhagen Suborbitals do lotów rakiet i miejsce startu / Credits - Copenhagen Suborbitals

Sprzęt Copenhagen Suborbitals do lotów rakiet i miejsce startu / Credits – Copenhagen Suborbitals

Dwudziestego trzeciego lipca CS wykonało pierwszy testowy lot rakiety Nexø I. Test miał wynieść rakietę na pułap pomiędzy 6 a 10 km, po czym miało nastąpić opadanie na spadochronach i wodowanie. Start odbył się około godziny 16:40 CEST po kilku godzinach opóźnień spowodowanych m.in. drobnymi problemami technicznymi. Rakieta wystartowała z pływającej wyrzutni o nazwie Sputnik, znajdującej się na Morzu Bałtyckim, na wschód od wyspy Bornholm.

Lot rakiety można określić jako „częściowo udany”. Kilka pierwszych sekund lotu przebiegało prawidłowo. Niestety, chwilę później obok rakiety zauważono przez chwilę biały dym lub odblask, a po kilku sekundach Nexø I przestała się wznosić. Następnie rozpoczął się upadek (bez spadochronów) zakończony w Bałtyku. Rakietę udało się wyłowić i odzyskać. Poniższe nagranie prezentuje lot Nexø I.

Lot rakiety Nexø I (start o 3 godziny i 20 minut nagrania ) / Credits – Copenhagen Suborbitals

Nexø I jest świetnym przykładem, że wciąż przed amatorskimi i pół-profesjonalnymi grupami stoją duże wyzwania techniczne w lotach rakietowych na znaczne wysokości. Organizacja CS powstała w 2008 roku, jednak ich osiągnięcia są jak na razie osiągnięcia umiarkowane. Mimo ostatniego problematycznego lotu zespół CS zapowiedział, że będzie dalej rozwijać swoje technologie i przeprowadzi kolejne loty rakietowe.

(CS, PFA)

Comments are closed.