Słowenia i ESA podpisały Porozumienie o Stowarzyszeniu

0

Słowenia wykonała przedostatni krok, aby zostać pełnoprawnym państwem członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

5 lipca 2016 podczas oficjalnej ceremonii w głównej siedzibie ESA w Paryżu Dyrektor Generalny ESA Johann-Dietrich Woerner oraz Słoweński Minister Gospodarki Rozwoju i Technologii Zdravko Počivalšek podpisali Porozumienie o Stowarzyszeniu.

Po ratyfikacji dokumentu Słowenia zostanie obok Kanady Członkiem Stowarzyszonym Europejskiej Agencji Kosmicznej. Umożliwi to udział przedstawicieli państwa w wybranych obradach ESA, a słoweńskim firmom oraz projektom kosmicznym możliwość korzystania z zasobów i infrastruktury Agencji.

Współpraca Słowenii i ESA rozpoczęła się w 2008 roku podpisaniem Umowy o Współpracy. Następnie w 2010 roku podpisano porozumienie o Europejskim Państwie Współpracującym (ESC), które dało Słowenii 5-letni „okres próbny” mający na celu przygotowanie słoweńskich podmiotów do pracy w sektorze kosmicznym.

W podsumowaniu kontraktu ESC w 2015 roku, ESA pozytywnie wyraziła się o zaangażowaniu i postępach słoweńskich jednostek, szczególnie w zakresie obserwacji Ziemi oraz nauk przyrodniczych. Dało to Słowenii szansę na ubieganie się o pełnoprawne członkostwo w Agencji, które zostanie poprzedzone Członkostwem Stowarzyszonym.

Słoweńskim podmiotem odpowiedzialnym za współpracę z ESA jest Ministerstwo Gospodarki Rozwoju i Technologii. Słowenia jest państwem aktywnie rozwijającym się w kierunku technologii kosmicznych, prowadzącym badania naukowe oraz wprowadzającym szereg innowacji w kraju.

(ESA)

Comments are closed.