Śledztwo w sprawie upadku rakiety umorzone

4

Prokuratura Rejonowa w Pucku umorzyła śledztwo w sprawie upadku rakiety BIGOS-2.

Dwudziestego piątego listopada zeszłego roku gdyńska firma SpaceForest wykonała testowy lot rakiety o nazwie BIGOS-2. Lot zakończył się upadkiem korpusu rakiety poza wyznaczoną strefą lądowania, na prywatnym terenie w miejscowości Mrzezino, niedaleko Pucka. Upadek wywołał duże zamieszanie pośród miejscowych służb i okolicznej populacji. Wezwana została m.in. grupa antyterrorystyczna, a na dwie godziny wstrzymane zostały pociągi na Mierzeję Helską.

Dwóch pracowników firmy SpaceForest zostało zatrzymanych i spędziło dobę w areszcie. Oprócz rakiety policja zarekwirowała także komputery pracowników firmy. Rozpoczęło się również dochodzenie mające na celu ustalenie okoliczności upadku rakiety BIGOS-2.

Na początku maja policja zwróciła firmie niektóre elementy rakiety BIGOS-2. Pomimo działań saperów, firmie udało się odzyskać dane z feralnego lotu. Wstępna analiza wykazała, że przyczyną upadku poza wyznaczoną strefą było “awaryjne” rozłożenie spadochronów na dużej wysokości, co doprowadziło do zniesienia pustego korpusu rakiety na większą odległość. Na opublikowanych przez firmę zdjęciach widać uszkodzenia – efekt działania saperów. Dwa dni później firma odzyskała także zbiornik utleniacza, silnik rakietowy oraz układ stateczników.

Półtora miesiąca później Prokuratura Rejonowa w Pucku umorzyła śledztwo w sprawie upadku rakiety BIGOS-2.

Listopadowy lot był ostatnim dla rakiety BIGOS-2. Firma obecnie posiada inne konstrukcje rakietowe do testów, takie jak Candle-2, z siecią czujników bezprzewodowych i systemem stabilizacji lotu, czy BIGOS-3.

Firma SpaceForest sp. z o.o. ma siedzibę w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym i zatrudnia blisko 20 osób. Realizuje m.in. projekty technologiczne dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz w ramach programów badawczo rozwojowych Unii Europejskiej. Jest to aktualnie jedna z najdynamiczniej rozwijających się firm polskiego sektora kosmicznego, opierająca prace o własne, zaawansowane koncepcje i technologie.

(SF)

4 komentarze

  1. Zalecam firmie SpaceForest przeanalizowanie swoich procedur bezpieczeństwa i niezawodności (mam nadzieje, że takowe istnieją) i wyciągnięcie wniosków.

  2. Powinni jeszcze wysłać dywizję pancerną na miejsce i kilkanaście myśliwców.Ludziom czasem odwala … 😛

  3. Nie rozumiem decyzji prokuratury. Gdybym ja podrzucał ciężkie przedmioty i jeden z nich wypadłby przez przypadek przez okno i spadł na chodnik, mógłbym odpowiadać za stworzenie zagrożenia dla życia i zdrowia. Poza tym powiadamianie o startach służb to chyba jednak konieczność, niezależnie od tego czy prawo tego wymaga czy nie. Rakietownictwo tak – ale bezpieczne!

  4. “okolicznej populacji” ????????????????????????????????? Po polski jak to być?