Polski akcent na SSP na International Space University 2016

0

Space Studies Programme w tym roku odbywa się w Haifie w Izraelu. Wśród około stu uczestników programu obecna jest dwójka Polaków.

International Space Unviersity (ISU) został założony w 1987 roku przez Petera Diamandisa (związany m.in. z X-Prize i Planetary Resources), Todda Hawleya oraz Boba Richardsa (obecnie Moon Express). Inicjatywa przekształciła się w elitarną uczelnię, która uczestników kształci we wszystkich obszarach sektora kosmicznego. Uniwersytet prowadzi roczne, magisterskie studia podyplomowe w Strasburgu oraz intensywne kursy SSP (Space Studies Programme), które co roku odbywają się w innym kraju. Obecnie kanclerzem uczelni jest Buzz Aldrin, drugi człowiek który stanął na Księżycu. Wcześniej tę funkcję pełnili Jean-Jacques Dordain (były dyrektor generalny ESA) oraz Arthur C. Clarke (pomysłodawca satelity telekomunikacyjnego, futurolog oraz pisarz science-fiction).

ISU ukończyło dotychczas około 4000 osób z czego kilkadziesiąt osób to Polacy. Jednak dopiero od kilku lat, wraz ze znacznym rozwojem krajowego sektora kosmicznego, absolwenci uczelni decydują się na pracę w Polsce.

Ranga International Space University porównywalna jest z ukończeniem specjalistycznego Harwardu lub dyplomem MBA Uniwersytetu Stanforda w Dolinie Krzemowej. Bardzo szeroka sieć kontaktów i powiązań umożliwia szybkie i efektywne prowadzenie projektów kosmicznych. Pół żartem opowiada się anegdotę, że absolwenci ISU to swoista „space mafia”.

Space Studies Programme trwają zazwyczaj około dziewięciu tygodni. W pierwszej części programu uczestnicy słuchają wykładów osób takich, jak Jim Green (główny dyrektor programu naukowego NASA), Joseph Pelton (twórca terminu „polityka kosmiczna”) czy Jeffrey Hoffman (amerykański astronauta, który brał udział w pierwszej misji naprawy teleskopu Hubble’a). W następnej kolejności uczestnicy biorą udział w warsztatach. Zdecydowanie zachęca się wybór specjalizacji z poza dziedziny pracy uczestnika. Warsztaty obejmują takie tematy jak nauki ścisłe, przedsiębiorczość, inżynieria, prawo oraz czynnik ludzki. W ten sposób uczestnicy mogą lepiej poznać, jak funkcjonują różne działy w sektorze kosmicznym.

Wszyscy uczestnicy ISU Space Studies Programme 2016

Wszyscy uczestnicy Space Studies Programme 2016 / Credits: ISU

Ostatnią częścią programu to tak zwany TP (Team Project). Można go porównać do napisania małego doktoratu w parę tygodni przez 20-30 osób, które mówią różnymi językami oraz pochodzą z różnych kultur pracy. TP ma symulować pracę w dużych projektach sektora kosmicznego. Jednocześnie między zespołami funkcjonuje duża rywalizacja, zaś wyniki są publicznie prezentowane i publikowane pod koniec programu. Często raporty są następnie cytowane i komentowane przez agencje kosmiczne oraz główne firmy sektora kosmicznego.

W tym roku w Haifie wśród studentów jest dwójka Polaków. Adam Szeszko pracuje w organizacji EUMETSAT, gdzie zajmuje się operacjami i kontrolą satelitów meteorologicznych oraz segmentu naziemnego. Wcześniejsze doświadczenia zbierał pracując w Europejskiej Agencji Kosmicznej. Drugą uczestniczką jest Dorota Filipowicz, która studiuje zagadnienia związane z psychologią kosmiczną na University of East London. Wśród organizatorów tegorocznego programu obecny jest również Jarosław Jaworski, który pełni rolę TA (Team Assistant, Asystent Zespołu) pracującego nad projektem poświęconym sztucznemu ciążeniu.

Mamy nadzieje, że wraz z rozwojem sektora kosmicznego w kraju, kiedyś pojawi się również szansa, aby zrealizować Space Studies Programme w Polsce. Więcej o uczelni można przeczytać pod tym adresem.

Autor jest absolwentem ISU SSP14 w Montrealu.

Comments are closed.