Misja Mars 2020 nie będzie dużo tańsza od łazika MSL. Większy budżet, to jednak więcej możliwości misji.

Nowa marsjańska misja NASA wchodzi w kolejną fazę. Piętnastego lipca tego roku misja osiągnęła punkt kluczowy określany w terminologii Agencji jako Key Decision Point C (KDP-C). Oznacza to wejście przygotowań w fazę C, czyli projektowania i rozwoju.

Przy tej okazji NASA musiała opracować i przedstawić kosztorys misji. Rzecznik JPL Guy Webster poinformował 18 lipca, że opracowanie i wystrzelenie Mars 2020 będzie kosztowało 2,1 miliarda USD i dodatkowe 300 mln USD na utrzymanie misji przez 2 lata. Wartości te mają 70% pewności, czyli wg NASA na 70% koszty misji będą nie wyższe niż podane wartości.

Łazik MSL w regionie Buckskin. Na jednym z kół przednich łazika widać wyraźne uszkodzenia. / Credits - NASA/JPL-Caltech/MSSS

Łazik MSL w regionie Buckskin. Na jednym z kół przednich łazika widać wyraźne uszkodzenia. / Credits – NASA/JPL-Caltech/MSSS

Liczby te są jednak znacząco wyższe od podawanych w grudniu 2012 roku przez Johna Grunsfelda, zastępce dyrektora NASA. Wówczas szacowano je na 40% niższe od kosztu misji MSL Curiosity, kosztującej 2,5 miliarda USD. Agencja mówi jednak, że za wyższą cenę łazik będzie miał więcej możliwości niż pierwotnie planowano.

Oszczędności miały pochodzić z tego, że Mars 2020 miał w dużym stopniu bazować na MSL, co ograniczało koszty projektowania i produkcji, ponoszone głównie w fazach A i B, potwierdzał 15 lipca dyrektor wykonawczy misji Mars 2020 George Tahu. Jednak wcześniejszy koszt 1,5 mld USD zakładał skromniejsze wyposażenie łazika, tylko pod kątem zapotrzebowania i wkładu dyrektoriatu badań planetarnych agencji. Teraz do misji planuje się włączenie również dwóch innych części NASA: dyrektoriatu technologii kosmicznych i załogowych lotów kosmicznych.

Tahu uspokajał, że już w fazie A NASA liczyła się z budżetem około 2 mld USD, więc nowe szacunki kosztorysu nie są zaskoczeniem. Tak więc siedem instrumentów naukowych wybranych przez NASA w 2014 roku nie będzie całym wyposażeniem naukowym misji. NASA zdecydowała się też dodać nowe technologie do łazika. Jedna ma zapewnić większą dokładność lądowania, a druga poprawić autonomiczność robota.

Wystrzelenie misji Mars 2020 planowane jest na połowę roku 2020. Lądowanie, na luty 2021. Głównym zadaniem misji ma być pobranie próbek z powierzchni i spod powierzchni Marsa i przygotowanie ich na przewiezienie na Ziemię. Mars 2020 ma być pierwszym z kilku etapów tej operacji. NASA nie przygotowuje jednak kolejnych misji w tym kierunku. Aby próbki trafiły na Ziemię, będą potrzebne najpewniej jeszcze dwie misje. W pierwszej próbki zostaną wystrzelone na orbitę Marsa, a druga sprowadzi je stamtąd na Ziemię.

Plan przebiegu misji Mars 2020 / Credit: NASA, JPL

Plan przebiegu misji Mars 2020 / Credit: NASA, JPL

(NASA, SN)

Comments are closed.