Konferencja COSPAR odwołana

0

Komitet ds. Badania Przestrzeni Kosmicznej (COSPAR, Committee for Space Research) odwołał zaplanowane obrady tego kongresu w Turcji, ze względu na aktualną, niestabilną sytuację polityczną w tym kraju.

Komitet do spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej co dwa lata jest organizatorem wielkich konferencji naukowych (tzw. general assembly), na których zebrani uczeni przedstawiają najnowsze wyniki badań, dotyczących różnych zagadnień, związanych z badaniami kosmicznymi.

COSPAR jest jedną z najważniejszych światowych konferencji, obejmujących badania kosmiczne, na którą każdorazowo przybywa po kilka tysięcy prelegentów i słuchaczy.

Tym razem jednak, w związku ze skrajnie napiętą sytuacją w Turcji, zaplanowane na okres pomiędzy 30 Lipca, a 7 Sierpnia obrady kongresu w Istambule zostały odwołane. Jeszcze przed niedawno przeprowadzonym, nieudanym puczem wojskowym, NASA ostrzegała pracowników przed wyjazdem do Turcji w związku z występującym tam, uznawanym za wysokie, zagrożeniem terrorystycznym.

Organizacja następnego kongresu COSPAR 2018 przewiduje jego odbycie się już w amerykańskiej Pasadenie. W 2000 roku, trzydzieste trzecie zebranie generalne odbywało się w Polsce, na terenie gmachu głównego Politechniki Warszawskiej. Wcześniej, w 1963 roku, kongres również obradował w Warszawie.

(COSPAR)

Comments are closed.