Udany start CZ-3C z Beidou-2 G7

0

Dwunastego czerwca chińska konstelacja nawigacyjna wzbogaciła się o satelitę Beidou-2 G7.  

Do startu doszło 12 czerwca o godzinie 17:30 CEST. Rakieta CZ-3C wystartowała z kosmodromu Xichang, wynosząc na pokładzie satelitę Beidou-2 G7. Start przebiegł prawidłowo i chińska konstelacja nawigacji (GNSS) wzbogaciła się o kolejnego satelitę.

Beidou to chińska konstelacja satelitów nawigacyjnych, “konkurencyjna” w stosunku do amerykańskiego GPS czy rosyjskiego GLONASS. Jeszcze przed końcem tej dekady Beidou powinno uzyskać stały globalny zasięg. Docelowo konstelacja ma się składać z 30 satelitów na średniej orbicie okołoziemskiej (MEO) i pięciu satelitów na orbicie geostacjonarnej (GEO).

Generacja satelitów Beidou-2 transmituje część sygnałów nawigacyjnych na częstotliwościach podobnych do GPS i GLONASS oraz europejskiego Galileo. Dzięki temu już teraz coraz częściej w urządzeniach masowego użytku montuje się odbiorniki geolokalizacyjne będące w stanie korzystać z sygnału Beidou.

Następny start rakiety orbitalnej jest przewidziany na 15 czerwca. Wówczas amerykańska rakieta Falcon 9 firmy SpaceX wyniesie satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 117 West B. Będzie to kolejna próba odzyskania pierwszego stopnia z lądowaniem na platformie morskiej.

(PFA, NSF)

Comments are closed.