Udany lot Atlasa 5 z MUOS-5

0

Dwudziestego czwartego czerwca rakieta Atlas 5 wyniosła wojskowego satelitę telekomunikacyjnego MUOS-5.  

Do startu doszło 24 czerwca o godzinie 16:30 CEST z wyrzutni LC-41 na Cape Canaveral na Florydzie. Rakieta Altas 5 w konfiguracji 551 wyniosła wojskowego satelitę telekomunikacyjnego Mobile User Objective System-5 (MUOS) na orbitę geostacjonarną transferową. Lot przebiegł bez zakłóceń.  Start został przeprowadzony przez United Launch Alliance (ULA).

Start Atlas 5 z MUOS-5 (od 30 minuty nagrania) / Credits – UnitedLaunchAlliance

Zdjęcie MUOS-5 podczas końcowego etapu testów po integracji (styczeń 2016) / Credits - Lockheed Martin

Zdjęcie MUOS-5 podczas końcowego etapu testów po integracji (styczeń 2016) / Credits – Lockheed Martin

Zadaniem satelitów konstelacji MUOS jest dostarczanie łączności dla amerykańskich wojsk, w tym tych przemieszczających się i znajdujących w trudnym terenie. Konstelacja MUOS, którego MUOS-5 jest piątym i ostatnim satelitą, jest budowana od 2012 roku. Wraz z dostarczeniem MUOS-5 na orbitę, amerykańskie wojsko otrzyma globalny zasięg w łączności mobilnej dla swoich wojsk. Całość kontraktu na satelity MUOS wyniosła (wraz z opcjami) około 3,3 miliarda dolarów, a wraz z obsługą wartość programu wynosi 6,4 miliarda dolarów.

Każdy z satelitów MUOS ma masę startową około 6740 kg. Są to jedne z najcięższych satelitów telekomunikacyjnych, jakie zostały wyniesione na orbitę geostacjonarną (GEO). Dokładny ładunek użyteczny tych satelitów nie jest znany. Duża ilość grafik sugeruje, że satelity MUOS zostały wyposażone w dużą rozkładaną antenę, o średnicy przynajmniej kilkunastu metrów.

(ULA)

Comments are closed.