Udany lot Ariane 5 z dwoma satelitami (18.06.2016)

0

Osiemnastego czerwca europejska rakieta Ariane 5 wyniosła na orbitę transferową dwa satelity telekomunikacyjne: BRIsat i EchoStar XVIII.

Do startu doszło 18 czerwca o godzinie 23:38 CEST z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Ariane 5 w konfiguracji ECA wyniosła na orbitę geostacjonarną transferową (GTO) dwa satelity telekomunikacyjne: BRIsat i EchoStar XVIII. Łączny ładunek wyniesiony w tym locie, wraz z adapterem Sylda, wyniósł 10730 kg, co jest rekordem dla rakiet Ariane 5. Lot przebiegł prawidłowo. Był to 230 lot rakiety z rodziny Ariane od pierwszego startu w 1979 roku.

Start Ariane 5 z BRIsat i EchoStar XVIII / Credits – Arianespace

EchoStar XVIII będzie dostarczać przez minimum 15 lat usługi telekomunikacyjne dla obszaru USA oraz Karaibów. Ten satelita ma masę startową 6300 kg i został wyposażony w 61 transponderów na paśmie Ku.

Drugi z satelitów, BRIsat (Bank Rakyat Indonesia Satellite) to pierwszy satelita telekomunikacyjny zbudowany głównie dla celów finansowych. Ten satelita ma masę startową 3540 kg i został wyposażony w 45 transponderów. Podobnie jak EchoStar XVIII, BRIsat został zbudowany na tej samej platformie satelitarnej – SSL-1300 firmy Space Systems/Loral (SSL). BRIsat ma dostarczać usług komunikacyjnych na pasmach C i Ku dla indonezyjskich operacji finansowych banku BRI, który ma prawie 53 milionów klientów, ponad 10 tysięcy placówek i ponad 235 tysięcy bankomatów na obszarze o długości ponad 5 tysięcy kilometrów. W takich warunkach telekomunikacyjne usługi satelitarne mają duże znaczenie i mogą być konkurencyjne dla naziemnych systemów łączności.

(PFA, NSF, VC, GSP)

Comments are closed.