SMILE – technologie dla małej rakiety nośnej

0

Na European Space Solutions w Hadze ogłoszono projekt opracowania technologii dla małej rakiety, zdolnej do wyniesienia 50 kg na niską orbitę okołoziemską.   

Pomiędzy 30 maja a 3 czerwca w Hadze odbywa się konferencja o nazwie European Space Solutions (ESS)*. Tym razem było to dość duże wydarzenie, na które zjechało się ponad tysiąc osób. Jest to wydarzenie, na którym zapadają także ważne deklaracje.

Drugiego dnia ESS ogłoszono rozpoczęcie projektu o nazwie SMILE (Small Innovative Launcher for Europe). Celem projektu SMILE, realizowanego w ramach programu Horyzont 2020, jest opracowanie kluczowych technologii dla rakiety zdolnej do wyniesienia 50 kg na niską orbitę okołoziemską.

W trakcie projektu SMILE zostanie zaprojektowana nowa mała rakieta nośna, potencjalnie o napędzie hybrydowym, w dużej części odzyskiwalna z automatyczną produkcją wielu komponentów. Całość ma być zaprojektowana z perspektywy niskich kosztów oraz niskiego stopnia skomplikowania. Planuje się wykorzystać dostępną elektronikę na rynku oraz skorzystać z technologii druku 3d.

Wartość projektu to 4 M EUR. Projekt zostanie zakończony w 2018 roku. Projekt jest realizowany przez czternastu partnerów z ośmiu państw: Holandii, Norwegii, Niemiec, Danii, Rumunii, Grecji, Belgii i Hiszpanii.

SMILE może trafić w potrzeby rynkowe, których większe systemy rakietowe nie będą w stanie dostarczyć przy niskim koszcie. Jeśli ten projekt zakończy się sukcesem, wówczas rysuje się szansa na budowę nowej europejskiej rakiety nośnej, która będzie w stanie obsłużyć dużą część potrzeb rynkowych – nie tylko państw z naszego kontynentu.

(informacja własna)

* Nasz raport dotyczący ESS zostanie opublikowany w piątek.

Comments are closed.