Sentinel-2B na ukończeniu

1

Airbus Defence and Space kończy budowę drugiego „oka” europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus.

Satelita optyczny Sentinel-2B to drugie urządzenie tego typu zbudowane przez Airbus Defence and Space. Zapewni ono „widzenie w kolorze” na potrzeby europejskiego programu obserwacji Ziemi Copernicus, flagowego programu kosmicznego Komisji Europejskiej.

W nadchodzących miesiącach gotowy satelita przejdzie serię testów środowiskowych w ESTEC, centrum badawczo-technologicznym ESA znajdującym się w holenderskim Noordwijk, w celu ustalenia, czy jest gotowy do lotu.

Misja Sentinel-2, przygotowana i zrealizowana przez konsorcjum około 60 firm pod kierunkiem Airbus Defence and Space, to konstelacja dwóch satelitów poruszających się po tej samej orbicie w odstępie 180° w celu zapewnienia optymalnego zasięgu i dostarczania danych. Wspólnie obrazują one wszystkie lądy ziemi, duże wyspy, wody śródlądowe i przybrzeżne co pięć dni. Sentinel-2A został wystrzelony 23 czerwca 2015, a jego bliźniak, Sentinel-2B, znajdzie się na orbicie w kwietniu przyszłego roku.

Satelity Sentinel-2 dostarczają obrazy optyczne o rozdzielczości 10, 20 i 60 metrów z polem widzenia o szerokości 290 km. Obrazy te są rejestrowane w 13 zakresach widmowych, od światła widzialnego do podczerwonego. Zadaniem satelitów jest monitorowanie gruntów, lasów i upraw. Mogą też być używane do obserwowania katastrof naturalnych, takich jak powodzie, pożary lasów, osunięcia ziemi i erozja brzegów, w celu wsparcia pomocy humanitarnej.

(AD&S)

Jeden komentarz

  1. Caly system Sentinel oraz inne programy wlaczajac Copenicus sa obslugiwane w EUMETSAT. Ubiegam sie o pozycje w tejze firmie wiec zapewne byla by to ciekawa i rozwijajaca praca.