Satelita wywiadu NROL-37 wyniesiony na orbitę

0

W sobotę o godzinie 19:51 CEST z kosmodromu Cape Canaveral wystartowała rakieta nośna Delta IV HLV wynosząc satelitę wywiadu NROL-37.

Przygotowania do startu przebiegały bez żadnych anomalii, jedyną przeszkodą mogącą wpłynąć na zmianę terminu wysłania ładunku na orbitę okołoziemską mogły być pogarszające się warunki pogodowe panujące nad wyrzutnią SLC-37. Początkowe szanse oszacowane na 60% z biegiem czasu malały do 40% z powodu wzrastającego zachmurzenia, jednak ostatecznie kontrola naziemna wydała pozwolenie na start.

Delta IV HLV to najpotężniejsza obecnie używana rakieta o nośności LEO wynoszącej około 28,5 tony, składająca się z trzech identycznych jednostek napędowych CBC (Common Booster Core) wyposażonych w silniki RS-68, wykorzystujących ciekły tlen oraz ciekły wodór w roli materiałów pędnych. Górny stopień DCSS posiada pojedynczy silnik RL10-B-2 zasilany identyczną mieszanką kriogeniczną. W locie wykorzystano 5-metrowej średnicy i 20-metrowej wysokości osłonę ładunku, odrzucaną w trzech częściach.

Celem lotu Delty IV HLV było wyniesienie na wysoką orbitę satelity NROL-37, zbudowanego i znajdującego się pod kontrolą amerykańskiego Narodowego Biura Rozpoznania – z tego względu transmisja ze startu została przerwana po potwierdzeniu odrzucenia osłony ładunku, co jest standardową procedurą w przypadku startów przeprowadzanych dla tej agencji. Potwierdzenie prawidłowej operacji wprowadzenia NROL-37 na geosynchroniczną orbitę kołową o wysokości 36000 kilometrów zostało opublikowane o godzinie 4:00 rano czasu CEST.

Patch misji NROL-37 (ULA)

Patch misji NROL-37 (ULA)

Sam satelita NROL-37 jest ładunkiem tajnym i nie ujawniono żadnych oficjalnych informacji na temat jego funkcji. Jednakże przypuszcza się, że jest to ważący około 6,5 tony satelita nowej generacji systemu Mentor/Advanced Orion służący do przeprowadzania zwiadu elektronicznego SIGINT/ELINT za pomocą specjalnej, rozwijanej, lekkiej anteny o średnicy około 100 metrów, stabilizowanej grawitacyjnie. Są to największe obiekty znajdujące się na wysokich orbitach okołoziemskich. Urządzenia tej serii są najprawdopodobniej wykorzystywane do przechwytywanie emisji radiowych pochodzących z telefonów komórkowych, niewielkich nadajników oraz danych wysyłanych przez pociski rakietowe. Oficjalnie jest to siódmy satelita systemu – nie jest jednak jasne, czy został wysłany jako uzupełnienie, czy też ma za zadanie zastąpić jedno z istniejących urządzeń. Nie podano również do wiadomości jaki region będzie monitorowany.

Obecnie nad obsługiwaną przez ULA rakietą Delta IV zawisły czarne chmury, związane z planami wycofania jej z użycia do roku 2018, jednakże zgodnie z oficjalnym stanowiskiem operatora, Delta IV w swoim najcięższym wariancie pozostanie w użyciu “tak długo, jak będą tego chciały siły powietrzne USA“. Decyzja jest prawdopodobnie związana z tańszą alternatywą oferowaną obecnie przez rakiety należące do firmy SpaceX, a także planami wdrożenia nowego systemu wynoszenia satelitów zwanego NGLS (Next Generation Launch System). Istnieje również możliwość, że w przypadku sukcesu planowanej na 2018 rok misji najcięższego wariantu rakiety Falcon, również Delta IV HLV zostanie ostatecznie wycofana z użycia.

(ULA)

Comments are closed.