Polskie zespoły w czołówce półfinałów University Rover Challenge

0

Na pustyni Utah w Arizonie kończy się dziesiąty już festiwal łazików studenckich – University Rover Challenge. Znane są już wyniki z półfinału zdominowanego przez polskie zespoły.

University Rover Challenge (URC) to zawody dla zespołów studenckich związane z łazikami. Co roku zespoły z całego świata przyjeżdżają do USA, na pustynię w stanie Utah, gdzie rywalizują ze sobą. Zespoły konkurują w zadaniach takich jak zebranie próbki, symulowane wsparcie astronauty, przejazd przez trudny teren i serwisowanie sprzętu. Dokonywana jest także prezentacja łazików poszczególnych zespołów, na której przedstawia się zastosowane w ich konstrukcji rozwiązania technologiczne. Często łaziki startujące w tych zawodach nazywa się “marsjańskimi”, m.in. z uwagi na trudny teren URC oraz wsparcie Mars Society.

Łazik Lengedary Rover / Credits - Politechnika Rzeszowska, zespół Legendary Rover

Łazik Lengedary Rover / Credits – Politechnika Rzeszowska, zespół Legendary Rover

Półfinał URC 2016 wygrał zespół Legendary Rover Team studentów z Politechniki Rzeszowskiej z 84 punktami. Również czwarte miejsce wygrał polski zespół, #next team z Politechniki Białostockiej (73 punkty). Do półfinałów, czyli czternastu najlepszych zespołów w zawodach zakwalifikowały się również Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego (5 miejsce), Raptors z Politechniki Łódzkiej (10 miejsce) oraz PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej (14 miejsce).

W tej chwili oczekiwane są wyniki z finału zawodów. Można powiedzieć, że łaziki studenckie są jedną ze specjalizacji polskich studentów. Co roku zespoły z kraju uzyskiwały wysokie miejsca na University Rover Challenge. W 2015 roku zespół Legendary Rover wygrał URC, zaś w 2014 pierwsze i trzecie miejsce zdobyły kolejno: Hyperion II (Politechnika Białostocka) oraz Legendary II (Politechnika Rzeszowska)

(PAP)

Comments are closed.