Początek sezonu huraganów na Atlantyku (2016)

0

Pierwszego czerwca rozpoczął się nowy sezon huraganów na Atlantyku. Dane satelitarne mają duże znaczenie dla monitorowania rozwoju i ruchu ośrodków tropikalnych.  

Sezon huraganów umownie zaczyna się na Atlantyku pierwszego czerwca a kończy 30 listopada. Zazwyczaj właśnie w tym okresie zawiera się większość aktywności aktywnych ośrodków tropikalnych na tym oceanie. Warto tu zaznaczyć, że praktycznie wszystkie z tych ośrodków powstaje i porusza się po Atlantyku na północ od równika*.

W ostatnich latach notowane są ośrodki tropikalne także poza tym oficjalnym sezonem huraganów. Podczas rekordowego sezonu huraganów w 2005 roku, aktywność ośrodków tropikalnych występowała także w grudniu, a ostatni sztorm skończył się w styczniu 2006 roku.

Prognoza na tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku / Credits - NOAA

Prognoza na tegoroczny sezon huraganów na Atlantyku / Credits – NOAA

Co roku przed początkiem każdego sezonu huraganów, amerykańskie National Hurricane Center (NHC), część amerykańskiej agencji NOAA, prezentuje swoje prognozę aktywności na kolejne miesiące. Na 2016 rok przewiduje się “przeciętną” aktywność, co oznacza pomiędzy 10 a 16 nazwanych ośrodków burzowych, 4-8 huraganów i 1-4 potężne huragany. Ta prognoza zostanie jeszcze uaktualniona w trakcie trwania sezonu.

Dane satelitarne mają duże znaczenie dla monitorowania ośrodków tropikalnych. Wiele z przyszłych huraganów powstaje z dala od lądów, w miejscu, gdzie monitoring nie jest prosty. Bez satelitów bardzo trudno monitorować tak rozległe twory atmosferyczne jak huragany, które zwykle mają średnicę większą od kilkuset kilometrów.

Z tego powodu potrzeba danych z różnych typów satelitów. Przede wszystkim w monitorowaniu rozwoju i ruchu ośrodków tropikalnych potrzebne są satelity obserwacji Ziemi i meteorologiczne, głównie na zakresie wizualnym oraz w podczerwieni. W tym przypadku są głównie wykorzystywane satelity systemu Geostationary Operational Environmental Satellite (GOES) oraz te poruszające się po orbitach polarnych, np Suomi NPP, wchodzących w skład systemu Joint Polar Satellite System (JPSS).

Ponadto, NOAA wysyła samoloty do ośrodków burzowych, by bezpośrednio zmierzyć lokalne warunki. W tym przypadku ważną rolę odgrywa nawigacja satelitarna, która jest jednym z narzędzi pozwalających na śledzenie trajektorii lotu przez tropikalny ośrodek burzowy.

Choć sezon huraganów na Atlantyku się dopiero rozpoczął, to już zanotowano dwa nazwane ośrodki tropikalne. Pierwszy z nich – Alex, uformował się już w styczniu. Był to pierwszy aktywny styczniowy huragan na Atlantyku od 1955 roku. Drugi ośrodek burzowy – sztorm tropikalny Bonnie – był aktywny pomiędzy 24 a 30 maja.

(NOAA)

* Jak na razie tylko jeden huragan został zarejestrowany południowym Atlantyku – Catarina w 2004 roku.

Comments are closed.