Pierwszy stopień Falcona 9 wpłynął do Portu Canaveral

7

Po udanym starcie w nocy z 27 na 28 maja pierwszy stopień Falcona 9R U wylądował na platformie morskiej ASDS. 3 czerwca odzyskany stopień wpłynął do Portu Canaveral.

SpaceX odzyskał już cztery pierwsze stopnie rakiety Falcon 9R U. Ponowne użycie któregoś z nich odbędzie się prawdopodobnie w ciągu 2-3 miesięcy. Nieoficjalnie mówi się, że będzie to start wynoszący satelitę dla operatora telekomunikacyjnego SES z Luksemburga.

Pierwszy stopień na platformie ASDS tuż po lądowaniu oraz po wpłynięciu do Portu Canaveral / Credits: SpaceX oraz Florydziak

Pierwszy stopień na platformie ASDS tuż po lądowaniu oraz po wpłynięciu do Portu Canaveral / Credits: SpaceX oraz Florydziak

3 czerwca platforma Of Course I Still Love You, nazwana tak na cześć statku kosmicznego występującego w cyklu “Kultura” autorstwa Iaina M. Banksa, wpłynęła do Portu Canaveral wraz pierwszym stopniem Falcona. Element rakiety był widocznie przechylony i względem pionu. Na zdjęciach zrobionych przez obserwatorów widać, że stopień również znacznie przesunął się podczas transportu względem punktu lądowania na platformie. Wygląda na to, że SpaceX bliski był utraty odzyskanego elementu. Nieoficjalnie pojawiały się stwierdzenia, że zabrakło dwóch stopni przechylenia do złamania nogi.

Strefa zgniotu w nogach lądownika LM programu Apollo / Credits: NASA

Strefa zgniotu w nogach lądownika LM programu Apollo / Credits: NASA

Wystrzeliwanie ładunków na orbitę geostacjonarną sprawia, że powracający pierwszy stopień musi zmierzyć się z większymi siłami. Aby poradzić sobie z dużymi przeciążeniami podczas lądowania wysuwane nogi wyposażone są w specjalną konstrukcję strefy zgniotu podobną do tej stosowanej w lądowniku LM programu Apollo.

Następny start Falcona 9 ma odbyć się 14 czerwca. Ładunkiem będą satelity telekomunikacyjne Eutelsat 117 West B (Satmex 9) oraz ABS 2A. Również podjęta zostanie próba odzyskania pierwszego stopnia. W tym roku SpaceX wykonał już pięć lotów rakiety Falcon 9. Wszystkie misje zakończyły się powodzeniem.

7 komentarzy

 1. Wpłynął do port 03.06, a wy piszecie o tym 07.06? Aż tak powolny internet macie?

   • To, że zacznę ich postrzegać nie jako blog informacyjny, a jako tygodnik 🙂

    • Kamil— Spoko, dam ci namiary na wiadomości ze zdjęciami natychmiastowe , z godz. na godz. W GOOGLE wbij Rakiety ,aligatory i komary ,a potem 1-sza z góry klikniesz i jesteś na Florydzie w najnowszych wiadomościach ze startów i lądowań Rakiet i nie tylko. Cześć.

     • Znam ten blog od dość dawna, podobnie jak kilka innych, angielskojęzycznych, nie mniej jednak wydaje mi się, że w erze powszechnego dostępu do internetu, jednodniowe opóźnienie w przekazywaniu informacji to już dużo, szczególnie w przypadku portalu, który w jakimśtam stopniu utrzymuje się z reklam.

     • Krzysztof Kanawka on

      Kosmonauta.net nie utrzymuje się z reklam.
      3 czerwca nasz zespół był na European Space Solutions.
      W przypadku jakiś wątpliwości prosimy o kontakt z redakcją.