NASA przeprowadziła test QM-2

0

Amerykańska agencja kosmiczna oraz firma Orbital ATK przeprowadziły testowe odpalenie boostera rakiety SLS. Test oznaczono jako QM-2 (Qualification Motor 2).

Trwający 126 sekund test przeprowadzono w należących do Orbital ATK zakładach Promontory Propulsion Systems Facility w stanie Utah. Był to ostatni test silników rakiety SLS przed jej debiutanckim lotem w drugiej połowie 2018 roku.

Kadr z transmisji odpalenia QM-2 / Credits: NASA

Kadr z transmisji testu QM-2 / Credits: NASA

Test rozpoczął się z godzinnym opóźnieniem i ostatecznie zaczął się o godzinie 17:05 (CEST). W ramach QM-2 wykorzystano powiększony, pięciosegmentowy booster bazujący na rakietach wspomagających na paliwo stałe wykorzystywanych w programie wahadłowców (SRB).

Test został wykonany po trwającym kilka tygodniu schładzaniu boostera do temperatury czterech i pół stopni Celsjusza. Dane zebrane przez 530 czujników pomogą w zweryfikowaniu 82 technicznych założeń.

Kadr z transmisji testu QM2 / Credits: NASA

Kadr z transmisji testu QM2 / Credits: NASA

Dla samego programu SLS to duży krok milowy przybliżający pierwszy lot ciężkiej rakiety nośnej. Ten ma odbyć się w drugiej połowie 2018 roku, wynosząc w kierunku Księżyca na tygodniową misję bezzałogową kapsułę Orion.

Drugi lot rakiety SLS, Exploration Mission 2, już załogą odbędzie się jednak dopiero po 2021 roku. Dalsze plany wykorzystania rakiety SLS nie zostały jeszcze zatwierdzone. Prawdopodobnie rakieta zostanie użyta do wyniesienia sondy Europa Orbiter oraz umieszczenia małego habitatu na orbitę okołoksiężycową. Dokładne plany zostaną przedstawione prawdopodobnie dopiero po zakończeniu kampanii wyborczej w USA.


Nagranie z testu QM-2 / Credits: NASA

Comments are closed.