Młodzi Polacy za sterami kosmicznych łazików

1

17 czerwca w Centrum Nauki Kopernik zawitają zwycięskie zespoły gimnazjalistów i licealistów biorące udział w konkursie ReMY – Remote Mars Yard, współorganizowanego m.in. przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Niewiele większe od pudełka po butach. Naładowane elektroniką przenośne laboratoria, którymi steruje się z Ziemi. Łaziki. To one od ponad trzydziestu lat  badają odległe ciała niebieskie, osiągając fenomenalne rezultaty obserwacji i pomiarów. Jak nimi sterować? Jak przygotować misję łazików na Marsie? Poznajcie przyszłych ekspertów agencji kosmicznych – polskich uczniów gimnazjów i liceów. Wzięli oni udział w organizowanym po raz pierwszy w Polsce, konkursie Remote Mars Yard (ReMY). Zakończenie konkursu już 17 czerwca. Podczas gali w Centrum Nauki Kopernik poznamy najlepszych kandydatów na badaczy czerwonej planety.

Prawdziwa technologia, rzeczywiste wyzwania

Uczniowie przez ostatnie trzy miesiące wcielali się w role naukowców i inżynierów. Kilkuosobowe zespoły miały za zadanie zaplanować i przeprowadzić symulowaną misję marsjańską, eksplorując specjalnie zbudowany krater z wykorzystaniem zdalnie sterowanego łazika. Uczestnicy wykorzystywali podstawowe umiejętności robota: poruszali manipulatorem i kamerami, mogli przejechać krótki dystans po niełatwym terenie, badali marsjański grunt, a także analizowali związki chemiczne w atmosferze. Pokonywali przeciwności losu i kaprysy zarówno sprzętu, jak i marsjańskiej pogody. „Najważniejszą częścią konkursu jest jego realizm. Uczestnicy jeżdżą autentycznym modelem łazika marsjańskiego po geologicznie odwzorowanym kraterze, borykając się z tymi samymi wyzwaniami co pracownicy agencji kosmicznych. Począwszy od planowania misji do jej realizacji na żywo. Mamy nadzieję, że zetknięcie z prawdziwą technologią kosmiczną w akcji wyzwoli w młodych ludziach pasję do zgłębiania tajemnic wszechświata” – mówi Jakub Bochiński, koordynator programu ESERO z Centrum Nauki Kopernik.

Polski sektor kosmiczny zaczyna się w szkole

Projekt ReMY – Remote Mars Yard, współorganizowany jest przez biuro ESERO Europejskiej Agencji Kosmicznej i firmę ABM Space. Łazika oraz makietę marsjańskiego krateru stworzono w technologii druku 3D specjalnie na potrzeby konkursowej rywalizacji. ReMY to szansa na wykazanie się pomysłowością, a także na pogłębienie wiedzy o podboju kosmosu w różnych dziedzinach. Wydarzenia takie jak to pozwalają uczniom zyskać jedyne w swoim rodzaju praktyczne doświadczenie obcowania z prawdziwym światem astronautyki w bardzo młodym wieku. Konkurs służy to nie tylko rozwojowi zdolności badawczych i inżynieryjnych, ale i uczy ważnych umiejętności: zarządzania projektami, pracy zespołowej, prezentowania swoich pomysłów i osiągnięć oraz systematycznej pracy rozłożonej na wiele etapów.

Gala finałowa

17 czerwca w Centrum Nauki Kopernik zawitają zwycięskie zespoły gimnazjalistów i licealistów biorące udział w konkursie. Podczas gali finałowej, spośród dwudziestu pięciu zespołów, wyłonimy dwa zwycięskie, które w nagrodę wezmą udział w największym robotycznym konkursie w Europie, the European Rover Challenge. Uczestnicy konkursu będą też mieć okazję, aby zobaczyć z bliska łazika ReMY i porozmawiać z ekspertami z dziedziny prowadzenia prawdziwych misji kosmicznych. Wydarzenie uświetni pokaz w planetarium Niebo Kopernika „Powrót na Księżyc”.

Centrum Nauki Kopernik a edukacja

Biuro ESERO-Polska znajduje się w Centrum Nauki Kopernik, a ściślej w planetarium „Niebo Kopernika” i Pracowni Edukacji CNK. Współpraca ze środowiskiem edukacyjnym jest jednym z priorytetów Centrum, a dotychczasowa działalność pokazała, jak wiele obie strony mogą razem zrobić, by zmieniać polską szkołę na lepsze. Warsztaty i projekty edukacyjne ESERO pomagają nauczycielom rozwijać kompetencje i podnosić umiejętności prowadzenia zajęć aktywizujących uczniów. Ułatwiają to opracowywane przez CNKpomoce dydaktyczne, dostępne na stronie www.esero.kopernik.org.pl. Centrum Nauki Kopernik poszukuje nowych form działań, bada i testuje innowacyjne rozwiązania edukacyjne oraz wspiera ich wdrażanie. Każdego roku milion osób odwiedza Kopernika i uczestniczy w jego przedsięwzięciach. Przecinają się tu drogi rodzin z dziećmi, nauczycieli i uczniów, ludzi nauki, sztuki, biznesu, młodzieży i dorosłych, lokalnych aktywistów oraz światowych innowatorów. Centrum rozwija kluczowe kompetencje i umiejętności, potrzebne do funkcjonowania we współczesnym świecie, a także postawy pożądane na rynku pracy.

Jeden komentarz

  1. Niewiele większe od pudełka po butach? To chyba ktoś ma wielkie stopy, biorąc pod uwagę takiego MSL…