Czego dowiedzieliśmy się o Charonie?

0

Pod koniec maja opublikowano wykład podsumowujący wiedzę na temat Charona – największego księżyca Plutona po przelocie sondy New Horizons.  

Czternastego lipca minie rok od czasu przelotu sondy New Horizons (NH) obok planety karłowatej 134340 Pluton i jego księżyców. Ten przelot zmienił dużo w naszym postrzeganiu zewnętrznego Układu Słonecznego.

Pluton oczywiście był w centrum zainteresowania misji NH. Po przelocie okazało się jednak, że księżyce Plutona są także bardzo interesujące. W szczególności największy księżyc – Charon – okazał się być zupełnie innym obiektem, niż to przypuszczano.

Poniższa prezentacja została opublikowana przez instytut SETI pod koniec maja tego roku. O Charonie opowiada Dr. Ross Beyer, jeden z naukowców misji NH. Charon okazał się być księżycem o zróżnicowanej powierzchni, o bardzo dużej różnicy w wysokości poszczególnych elementów terenu. Zaobserwowano depresje, żleby, wzgórza i kaniony. Ma to z pewnością związek ze składem tego księżyca, w dużej części złożonego z lodu wodnego. Sonda NH zarejestrowała także dość zaskakujące formacje, takie jak duże wzgórze położone wewnątrz obniżonego terenu.

Wykład o Charonie – Dr. Ross Beyer / Credits – SETI Institute

Analiza danych z przelotu sondy NH wciąż trwa. NH prześle na Ziemię cały zestaw danych prawdopodobnie do końca tego roku.

(SETI)

Comments are closed.