Polski zespół w półfinale konkursu NASA

0

Polski zespół Astro-Zorya znalazł się w półfinale hackathonu naukowo-programistycznego NASA Space Apps Challenge 2016 w kategorii „Nagroda publiczności”.

Space Apps Challenge to globalny maraton naukowo-programistyczny, organizowany pod egidą amerykańskiej Narodowej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej. Tegoroczna, piąta już edycja odbyła się 23-24 kwietnia jednocześnie w 193 lokalizacjach w 72 krajach – w tym po raz pierwszy w Polsce (organizatorami były szkoła programowania Coders Lab oraz software house Visuality).

Uczestnicy hackathonu mieli za zadanie w ciągu kilkudziesięciu godzin stworzyć innowacyjne projekty i rozwiązania koncepcyjne w zakresie oprogramowania, aplikacji mobilnych, sprzętu i platform wizualizacji danych. Przygotowali rekordową liczbę 1287 projektów.

– 128 prac z całego świata zostało nominowanych do udziału w głosowaniu internetowym, z czego eksperci NASA wskazali 24 najlepszych i najciekawszych, które zakwalifikowały się do półfinału. W tym gronie znalazła się grupa Astro-Zorya, złożona ze studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej – wyjaśnia Leszek Wolany z Coders Lab.

Astro-Zorya, która w polskiej edycji hackathonu zajęła trzecie miejsce, zdobyła uznanie jury projektem gry na system mobilny Android, będącej symulatorem kolonizacji Marsa. To taki marsjański SIM: gracz kieruje poczynaniami astronautki Zorii, zarządzając dostępnymi, acz ograniczonymi zasobami i rozbudowując bazę planetarną.

Pomysłodawcą założenia zespołu i podjęcia wyzwania NASA jest Daniel Wlazło, student automatyki i robotyki Politechniki Warszawskiej oraz członek tamtejszego Koła Naukowego Robotyków. Oprócz niego w skład zespołu wchodzą Anna Mizerska i Agata Kicun – studentki kosmonautyki i lotnictwa PW oraz Maksymilian Sokołowski i Przemysław Gumienny – studenci Uniwersytetu Warszawskiego, odpowiednio na wydziałach astronomii i informatyki.

Internetowe głosowanie trwa do 15 maja br. pod adresem: https://2016.spaceappschallenge.org/awards/peoples-choice. Zwycięzca głosowania internautów, jak również laureaci pozostałych kategorii konkursowych, otrzymają zaproszenia od NASA na jedno z planowanych przez agencję wydarzeń związanych z prowadzonym przez nią programem badań kosmicznych.

Partnerem strategicznym NASA Space Apps Challenge 2016, udostępniającym przestrzeń do pracy, był Business Link. Patronat nad wydarzeniem objęły Spotkania IT oraz Crossweb. Blue Dot Solutions (Kosmonauta.net) wspierał organizację wydarzenia medialnie oraz przy zaangażowaniu specjalistów z firmy.

Comments are closed.