New Horizons obserwuje 1994 JR1

2

Sonda New Horizons wykonała obserwacje planetoidy 1994 JR1 z odległości około 110 milionów kilometrów.  

Pod koniec sierpnia zeszłego roku, czyli zaledwie półtora miesiąca po przelocie obok Plutona, NASA zadecydowała o skierowaniu sondy New Horizons (NH) ku planetoidzie o oznaczeniu 2014 MU69. Na początku listopada 2015 zakończyły się korekty trajektorii sondy NH. Przelot obok tego obiektu nastąpi 1 stycznia 2019 roku.

W międzyczasie NH przesyła dane z przelotu obok Plutona oraz wykonuje dalsze badania tego słabo poznanego regionu Układu Słonecznego. W kwietniu tego roku NH wykonała serię obserwacji planetoidy o oznaczeniu 1994 JR1, której średnica jest szacowana na około 145 km. Dzięki instrumentowi o nazwie Long Range Reconnaissance Imager (LORRI) sonda wykonała 20 obserwacji 1994 JR1. W momencie tych obserwacji dystans pomiędzy NH a 1994 JR1 wyniósł około 110 milionów kilometrów. Uzyskane dane zostały porównane z tymi uzyskanymi w listopadzie 2015.

Dwa zdjęcia z New Horizons ukazujące 1994 JR1 / Credits – NASA/JHUAPL/SwRI

Wykres zmiany jasności 1994 JR1 / Credits - NASA/JHUAPL/SwRI

Wykres zmiany jasności 1994 JR1 / Credits – NASA/JHUAPL/SwRI

Dane pozwoliły m.in. na stworzenie krzywej zmiany jasności 1994 JR1, co z kolei pozwoliło na określenie okresu obrotu dookoła własnej osi. Uzyskany wynik to 5,4 godziny – jest to dość szybko jak na obiekt Pasa Kuipera (KBO). Jest możliwe, że tak szybki okres obrotu jest wynikiem stosunkowo niedawnej kolizji z innym obiektem.

W najbliższych latach NH będzie obserwować kolejne małe obiekty typu KBO. Pozwoli to na lepsze wyznaczenie orbit tych planetoid, co powinno rzucić nowe światło na procesy kształtujący zewnętrzny Układ Słoneczny.

(NASA)

Share.

2 komentarze

  1. Z wykresu widać raczej (IMHO), że okres obrotu jest dwa razy dłuższy, ale że obiekt posiada strefę jasną i ciemną (co może np. wynikać z nieregularnego kształtu)

    • No tak, gdzie strefa jasna jest pokryta białym “sprytnym aerożelem”, a strefa ciemna “mrocznym i złym sprytnym aerożelem”…. 😀