Koniec misji Dragon CRS-8

0

W środę 11 maja kapsuła Dragon powróciła na Ziemię po misji zaopatrzeniowej CRS-8.  

Start misji Dragon CRS-8 nastąpił 8 kwietnia o godzinie 22:43 CEST. Start był udany – łącznie z pierwszym udanym lądowaniem dolnego stopnia rakiety Falcon 9R U na platformie morskiej.

Dwa dni później Dragon CRS-8 dotarł do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na pokładzie Dragona znalazł się między innymi ładunek biologiczny, czyli dwadzieścia myszy, na których badano kwestię atrofii mięśniowej, spowodowanej przebywaniem w warunkach mikrograwitacyjnych. Pełen ładunek naukowy z przedziału ciśnieniowego Dragona miał masę 640 kilogramów i stanowił 37% całego ładunku przenoszonego wewnątrz pojazdu.

Ładunkiem przenoszonym na zewnątrz pojazdu był ważący 1413 kilogramów eksperymentalny moduł BEAM (Bigelow Expandable Activity Module), będący testem nadmuchiwanego modułu stacji orbitalnej. Moduł został zaprojektowany i zbudowany przez firmę Bigelow Aerospace. BEAM został przymocowany do modułu Tranquility 16 kwietnia. Nadmuchiwanie BEAM może nastąpić jeszcze w maju.

Uwolnienie Dragona – 11 maja 2016 / Credits – NASA TV

Lądowanie Dragona po misji CRS-8  / Credits - SpaceX

Lądowanie Dragona po misji CRS-8 / Credits – SpaceX

Koniec misji Dragon CRS-8 nastąpił 11 maja. Dragon, z ładunkiem (w tym eksperymentami) o masie 1650 kg, został wyprowadzony za pomocą ramienia robotycznego SSRMS od ISS. Uwolnienie Dragona nastąpiło o godzinie 15:19 CEST. Następnie Dragon zaczął oddalać się od ISS. Manewr deorbitacji nastąpił o godzinie 20:00 CEST a wodowanie u wybrzeży Kalifornii o godzinie 20:55 CEST. Firma SpaceX potwierdziła udane wodowanie o 20:56 CEST.

Kolejna misja kapsuły Dragon planowana jest na 27 czerwca. Wówczas powinno dojść do kolejnej próby lądowania pierwszego stopnia rakiety Falcon 9R U.

(PFA, NASA, SpaceX)

Comments are closed.