Teleskop kosmiczny Kepler działa ponownie

0

Po kilku dniach niepokoju należący do NASA teleskop kosmiczny Kepler znów zaczął pracować w normalnym trybie.

O sukcesie poinformowała 11 kwietnia amerykańska agencja kosmiczna NASA. Naukowcy wciąż jednak nie mogą odetchnąć z ulgą. Problemy pojawiły się pod koniec ubiegłego tygodnia. Kepler przygotowywany był wtedy do kolejnej części misji o nazwie „Campaign 9”, której celem była obserwacja środka galaktyki. 7 kwietnia, podczas próby nawiązania kontaktu z teleskopem, inżynierowie zauważyli, że przeszedł on w tryb awaryjny (z ang. emergency mode – EM).

Diagnoza problemu nie była prosta. Wynika to z faktu, że teleskop przebywa w odległości ok. 120 mln km od Ziemi. Przekłada się to na czas kontaktu, który nawet przy użyciu najwydajniejszego systemu komunikacji, sieci Deep Space Network, wynoszący w przypadku reakcji na wydane komendy około kilkunastu minut. NASA podjęła szybkie działanie.

Godziny wytężonej pracy zakończyły się powodzeniem i w niedzielę statek kosmiczny powrócił do nominalnego trybu pracy. Niestety naukowcy nie znają nadal przyczyny tego stanu rzeczy. Nie można jeszcze mówić o pełnym sukcesie, gdyż wciąż istnieje ryzyko podobnej awarii.

Misja Keplera rozpoczęła się w 2009 r. Obserwatorium nazwane po słynnym astronomie służy do poszukiwania planet poza Układem Słonecznym przy użyciu metody tranzytowej. Dotychczas odkryto już tysiące takich obiektów.

Choć ostatnie wydarzenia były pierwszym przypadkiem uruchomienia modułu awaryjnego, Kepler już wcześniej sprawiał kłopoty. W lipcu 2012 roku nastąpiła awaria jednego z czterech żyroskopowych kół reakcyjnych. Naukowcom udało się zapanować nad sytuacją, ale kilka miesięcy później przestało działać drugie koło. W związku z tym, NASA zmieniła obiekt swych odkrywczych zainteresowań, skupiając się na mniejszych, czerwonych karłach.

Już w przyszłym roku, na orbitę trafi następca Keplera – teleskop TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite), który będzie kontynuował misję swojego poprzednika.

Comments are closed.