Pierwszy start z Wostocznego, projekt ciężkiej rakiety i średni Feniks

1

Na ostatnią dekadę kwietnia szef Roskosmosu, Igor Komarow, zapowiedział pierwszy start rakiety z nowego rosyjskiego kosmodromu Wostocznyj. Pierwotną datą był grudzień 2015, ale został odłożony z powodu opóźnienia w budowaniu placówki.

Dokładna data startu zostanie wyznaczona na posiedzeniu komisji rządowej. Według Komarowa: „W dłużej perspektywie, rocznie z kosmodromu spodziewamy się od 8 do 10 startów”. Osiągnięcie pełnej operacyjności planowane jest na 2018 rok.

Do końca tego roku Komarow zapowiedział także przedstawienie projektu superciężkiej rakiety nośnej, o której mowa w Rosji jest już od co najmniej 2 lat. Agencja porzuciła plan budowy zupełnie nowej konstrukcji. W zamian za to zmodyfikowany ma zostać ciężki wariant A5 rakiety Angara.

Rosja planuje również nową rakietę nośną, która miałaby być gotowa przed rokiem 2025. Komarow powiedział, że agencja widzi rynek i potencjał dla tego typu rakiety. Nowa konstrukcja ma nosić nazwę Feniks. Wydatki na ten cel zostały już ujęte w budżecie agencji na lata 2016-2025.

(Sputnik)

1 komentarz

  1. Superciężka rakieta oparta o Angarę? To chyba najsłabszy z Primaaprilisowych żartów.