Boeing rozwinie możliwości teleskopów Sił Powietrznych USA

0

Firma Boeing pozyskała kontrakt na obsługę i rozwój teleskopów naziemnych Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych.

Kontrakt o wartości 2,5 mln dolarów został przyznany przez Laboratorium Badawcze Sił Powietrznych w ramach wehikułu o nazwie RASTER (Research and Development for Advanced Space Superiority Technology and Engineering Requirements). Program ten warty jest łącznie 275 mln dolarów i dotyczy prac badawczo-rozwojowych nad zaawansowanymi technologiami kosmicznymi i związanymi z nimi wymaganiami inżynieryjnymi.

Firma Boeing jest jedynym dostarczycielem usług dla wehikułu RASTER. Opisywany kontrakt dotyczy teleskopów naziemnych Sił Powietrznych zlokalizowanych w Nowym Meksyku i na Hawajach. Prace dotyczyć będą największych teleskopów obserwacyjnych, jakimi dysponuje Departament Obrony USA.

Wahadłowiec Columbia z misji STS-107 został sfotografowany w momencie przelotu nad Hawajami / Źródło: AMOS

Wahadłowiec Columbia z misji STS-107 został sfotografowany w momencie przelotu nad Hawajami / Źródło: AMOS

Na terenie objętych kontraktem ośrodków w Starfire Optical Range w Kirtland Air Force Base i Air Force Maui Optical and Super Computing Site w Maui znajduje się wiele małych i średnich teleskopów wyposażonych w różne instrumenty i czujniki. Systemy te składają się łącznie na Sieć Rozpoznania Kosmicznego Sił Powietrznych USA.

Siły Powietrzne wykorzystują dwa wspomniane ośrodki w celu namierzania i śledzenia satelitów, wykonywania zdjęć i identyfikacji wszystkich obiektów. W ramach kontraktu, którego realizacja powinna zająć czas do 2020 roku, prowadzone będą działania rozwijające możliwości badawcze ośrodków, zdolności obserwacyjne, a także ogólną efektywność operacji związanych z tematem SSA (Space Situational Awareness).

(SN)

Comments are closed.