Misja InSight uratowana!

1

NASA zadecydowała o kontynuacji prac nad misją InSight. Nowa data startu to maj 2018 roku.

Na początku grudnia zeszłego roku informowaliśmy o nieszczelności w jednym z ważnych instrumentów naukowych marsjańskiej misji InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport). W instrumencie SEIS (Instrument Seismic Experiment for Interior Structure) wykryto problemy m.in. z hermetyczną osłoną. Instrument SEIS został przygotowany przez europejskie konsorcjum koordynowane przez francuską agencję kosmiczną CNES. Nieszczelność została wykryta podczas ostatnich etapów przygotowań do startu tego marsjańskiego lądownika – okno startowe do lotów ku Czerwonej Planecie trwa w tym roku pomiędzy 4 a 30 marca.

Pod koniec grudnia NASA poinformowała, że InSight nie jest i nie będzie gotowa do lotu w marcu 2016 roku. Rozpoczęły się analizy mające na celu określenie możliwości wystrzelenia InSight ku Czerwonej Planecie podczas następnego okna startowego, w maju 2018 roku.

Tak duże przełożenie startu stwarza pewne problemy natury finansowej – InSight jest misją klasy Discovery, której koszt to nie więcej niż 425 milionów dolarów amerykańskich. Opóźnienie wiąże się z pewnym kosztem składowania w odpowiednich warunkach, kolejnych testów oraz ponownego zamówienia rakiety nośnej, co łącznie mogło być zbyt trudne dla NASA do sfinansowania. Przez chwilę istniało ryzyko całkowitego anulowania misji.

Na początku 2016 roku NASA wykonała analizę możliwości przeprowadzenia misji w 2018 roku. W marcu NASA poinformowała, że przeznaczy około 150 milionów dolarów na utrzymanie lądownika w odpowiednim stanie przez kolejne dwa lata. W tym czasie francuska agencja CNES powinna przygotować poprawioną wersję instrumentu SEIS.

Opóźnienia misji marsjańskich zdarzały się już w przeszłości. W 2008 roku zadecydowano o opóźnieniu startu łazika Curiosity do listopada 2011 roku. Dzięki temu udało się z sukcesem zakończyć testy łazika, a Curiosity od 2012 roku przemierza wnętrze krateru Gale.

Jeden komentarz