Lustro wtórne JWST zainstalowane

2

Na początku marca w ośrodku NASA Goddard zamontowano lustro wtórne do James Webb Space Telescope.  

Start James Webb Space Telescope (JWST), swoistego następcy teleskopu Hubble, zaplanowano na październik 2018 roku. Teleskop ma operować z otoczenia punktu L2 układu Ziemia-Słońce, w odległości około 1,5 miliona kilometrów od naszej planety. Minimalny czas trwania misji JWST to pięć lat.

JWST to jeden z najmniej udanych projektów NASA od strony zarządzania oraz wydanych funduszy. Łączny koszt (na chwilę obecną) tego kosmicznego teleskopu wynosi około 9 miliardów dolarów. Start kosmicznego teleskopu wielokrotnie przekładano, zaś łączne opóźnienia w planowanej dacie startu przekroczyły 11 lat.

Od końca listopada 2015 do końca stycznia 2016 trwała instalacja osiemnastu głównych luster JWST. Po zakończeniu montażu nastąpiły cztery tygodnie weryfikacji poprawności połączeń. Następnie inżynierowie z NASA Goddard Space Center przystąpili do instalacji wtórnego lustra JWST. Instalacja tego pojedynczego elementu została zakończona 3 marca.

Lustro wsteczne JWST znajduje się na końcu trzech wsporników o długości około 7,5 metra. Każde z luster JWST, w tym wsteczne, jest zbudowane z berylu oraz pokryte cienką warstwą złota dla uzyskania dobrych właściwości optycznych w zakresie podczerwonym.

Lustra zbudowane zostały przez firmę Ball Aerospace & Technologies Corp., która jest głównym podwykonawcą firmy Northrop Grumman w zakresie technologii optycznej oraz ultralekkiego systemu luster. Za instalację luster, oraz integrację i testy teleskopu odpowiada z kolei firma Harris Corporation.

Przez cały 2016 rok będzie trwać montaż, testy, weryfikacja i poprawki instalacji poszczególnych komponentów JWST. Jest to skomplikowana praca wymagająca współpracy agencji kosmicznej NASA oraz wielu firm, które zbudowały poszczególne elementy kosmicznego teleskopu.

Nagranie procesu instalacji luster głównych JWST trwający od końca listopada 2015 do końca stycznia 2016 / Credits – James Webb Space Telescope (JWST)

(NASA)

2 komentarze

  1. Przerazaja mnie zwykle paski zaciskowe “kabelbindy” na wspornikach trzymajace kable na zewnatrz nich zamiast umiescic je gdzies wewnatrz wspornikow.

    • Tylko że wewnątrz wspornika już nie jest tak prosto umocować wiązkę przewodów, żeby była nieruchoma. Do tego odpowiednie przepusty do wyprowadzenia wiązki z wnętrza wspornika. Jestem pewien, że panowie wiedzą co robią 😉