Udany start Ariane 5 z Eutelsat 65 West A

0

Dziewiątego marca europejska rakieta Ariane 5 wyniosła satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 65 West A.

Do startu doszło o godzinie 06:20 CET z europejskiego kosmodromu Kourou w Gujanie Francuskiej. Rakieta Ariane 5 wyniosła komercyjnego satelitę telekomunikacyjnego Eutelsat 65 West A na orbitę geostacjonarną transferową (GTO). Lot przebiegł prawidłowo i satelita został uwolniony na prawidłowej orbicie GTO, skąd “o własnych siłach” będzie zmierzać ku orbicie geostacjonarnej. Poniższe nagranie prezentuje start rakiety Ariane 5 w tym locie.

Start Ariane 5 z Eutelsat 65 West A / Credits – Arianespace

Masa Eutelsat 65 West A to 6615 kg. Jest to jeden z największych satelitów telekomunikacyjnych, jaki kiedykolwiek został wyniesiony na orbitę. Satelita został zbudowany przez amerykańską firmę SSL na rzecz firmy Eutelsat. Ten satelita m.in. będzie dostarczać cyfrowy sygnał telewizyjny z nadchodzących Igrzysk Olimpijskich, które w sierpniu tego roku odbędą się w Rio de Janeiro.

Zwykle Ariane 5, zdolna do wyniesienia około 9,6 tony na GTO, wynosi dwa satelity telekomunikacyjnego – jednego większego (typowo o masie 5 – 6 ton) i jednego mniejszego (typowo o masie około 3 ton). W określonych warunkach może to powodować pewne problemy natury organizacyjnej, gdyż nie zawsze dwa satelity od różnych operatorów są gotowe na czas. W tym przypadku Eutelsat zdecydował się zapłacić więcej, by jego satelita znalazł się na orbicie w odpowiednim momencie.

Był to czternasty start rakiety orbitalnej w 2016 roku. Następny lot rakiety z satelitą na orbitę jest planowany już na 10 marca. Wówczas indyjska rakieta PSLV-XL wyniesie na orbitę satelitę IRNSS-R1F.

(PFA)

Comments are closed.