Zmarł Edgar Mitchell, szósty człowiek na Księżycu

1

W wieku 85 lat zmarł astronauta amerykański Edgar Mitchell, uczestnik misji Apollo 14.

Mitchell zmarł równo 45 lat po tym, jak stanął na Księżycu w regionie Fra Mauro. Był członkiem korpusu astronautów NASA od 1966 roku (grupa piąta) do 1972 roku.

Załoga Apollo 14. Od lewej Stu Roosa, Alan Shepard i Edgar Mitchell / Credits: NASAMisja Apollo 14 była trzecim lądowaniem człowieka na Księżycu. Mitchell wraz z dowódcą Alanem Shepardem spędzili 33 i pół godziny w regionie Fra Mauro.

Podczas dwóch spacerów kosmicznych zebrali razem 42 kilogramy próbek. Podczas misji Apollo 14 po raz pierwszy przetestowano również wózek MET, który znacznie ułatwiał transport próbek na powierzchni. Na orbicie Księżyca w statku Apollo-CSM: Kitty Hawk pozostał Stuart Roosa. Mitchell był ostatnim żyjącym członkiem załogi Apollo 14.

Podsumowanie misji Apollo 14 / Credits: NASA

Edgar Mitchell był również kontrowersyjną osobą. Aktywnie działał w stowarzyszeniach i grupach promujących idee paranormalne. Z powierzchni Księżyca m.in. próbował się “telepatycznie” łączyć z ludźmi na Ziemi. Często bywał również gościem w programach paranaukowych wypowiadając się m.in. o UFO, kontaktach ludzi z innymi cywilizacjami oraz zdalnym leczeniu.

1 komentarz

  1. Co do jego kontrowersyjnych zachowań, to nie ma czemu się dziwić. To nie jest naukowiec tylko wybrana przeciętna odważna osoba o mocnej psychice która ma nacisnąć guzik w odpowiednim momencie. To naukowcy i inżynierowie pracujący przy programie apollo powinni przyjmować laury a nie astronauci.
    Kosmonauta to to samo co odpowiednio wyszkolony szympans wystrzelony w kosmos.