ZEA nawiązują współpracę z włoską agencją ASI

0

Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) zawarła porozumienie z Włoską Agencją Kosmiczną (ASI), w celu wzmocnienia współpracy oraz przygotowania wspólnej strategii kosmicznej.

Protokół porozumienia między agencjami został podpisany podczas wizyty delegacji ASI i reprezentantów Ambasady Włoskiej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, która odbyła się pod koniec stycznia bieżącego roku.

Obie Agencje zamierzają zacieśnić współpracę, w szczególności w takich obszarach jak: satelity telekomunikacyjne, obserwacje Ziemi przy użyciu techniki radarowej oraz szkolenia studentów, inżynierów i techników, wymianie wiedzy i technologii. Ponadto, przewidywane są częste wizyty przedstawicieli naukowych i technicznych obu krajów na specjalnie dedykowanych warsztatach i wykładach.

Warto podkreślić, że oba państwa posiadają wieloletnią tradycję współpracy gospodarczej w różnych obszarach biznesowych i technicznych. Zacieśnienie stosunków w sektorze kosmicznym jest w pewnym stopniu rezultatem dobrych relacji, a także szansą na rozwinięcie włoskiego i arabskiego przemysłu kosmicznego.

Jak zaznaczają władze Arabskiej Agencji, zawarte memorandum jest jednym z kamieni milowych na drodze realizacji strategii kosmicznej ZEA w budowie globalnej współpracy kosmicznej, rozwinięcia obszaru eksploracji kosmosu i wykształcenia lokalnej kadry.

Przedstawiciele ASI również wiążą dalekosiężne plany w związku z zainicjowaną współpracą. Rozmowy na temat porozumienia z ZEA omawiane były już w zeszłym roku, a tegoroczne negocjacje są zwieńczeniem włoskich planów.

W trakcie spotkania wygłoszona została prezentacja obejmująca szczegóły współpracy, transferu wiedzy i technologii. Spotkała się ona oczywiście z olbrzymim entuzjazmem uczestników.

Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich powstała w 2014 roku. Jeszcze przed jej założeniem ZEA posiadały swój dorobek w sektorze kosmicznym, m.in. wystrzelonych zostało kilka satelitów: YahSat, Thuraya oraz DubaiSat-1 i DubaiSat-2. Obecnie ZEA rozwija misję marsjańskiego orbitera (Mars Hope), która planowana jest na rok 2020. W najbliższych latach na orbitę trafią również pierwsze dwa satelity wywiadowcze FalconEye 1 i 2.

(Parabolicarc)

Comments are closed.