Thales zbuduje następne Sentinele-3

0

Thales Alenia Space zbuduje satelity Sentinel-3C i 3D.

W końcu stycznia zapadła decyzja o wykonawcy kolejnej pary satelitów Sentinel-2 programu Copernicus Komisji Europejskiej. Na początku lutego podjęto za to decyzję o budowie dwóch kolejnych satelitów Sentinel-3. Drugą parę, C i D, zbuduje Thales Alenia Space za ok. 450 milionów euro. TAS był wykonawcą również pierwszej pary, A i B.

Sentinele-3 są zgodne z europejską rakietą nośną Vega i każdy z nich będzie wyposażony w cztery podstawowe instrumenty teledetekcyjne. Z dwóch optycznych instrumentów jeden przeznaczony będzie do pomiaru koloru oceanu OLCI, a drugi SLSTR do pomiaru poziomu i temperatury oceanów. Na dwa instrumenty radarowe składać się będą radarowy altimetr SRAL i radiometr mikrofalowy MWR. Będą one używane do wszechstronnych pomiarów powierzchni oceanów, ale również badań parametrów i rozmiaru mórz, lodowców i lądów.

Satelity C i D trafią na orbitę w 2021 roku. W momencie startu masa każdego z satelitów Sentinel-3C i 3D będzie wynosiła 1,2 tony. Satelity zostaną umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 815 kilometrów.

Głównym zadaniem misji Sentinel 3 jest globalna obserwacja Ziemi i oceanów, poprzez mierzenie ich „kolorów”, temperatury i wysokości wód w oceanie. W program Europejskiej Agencji Kosmicznej wpisanych jest sześć grup satelitów, z których każdy wyposażony jest w odpowiednie narzędzia, odpowiadające specyfice ich misji.

Satelity Sentinel 3 zapewnią ciągłość w gromadzeniu danych z obserwacji optycznych dostarczonych przez Envisat. Start Sentinel-3A zaplanowany jest w połowie lutego 2016 roku. Sentinel-3B jest obecnie integrowany w zakładzie Thales Alenia Space w Cannes w południowej Francji. Jego start zaplanowany jest w połowie 2017 roku.

(TAS)

Comments are closed.